Pompa ciepła w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Lotnicze Pogotowie Ratunkowe realizuje projekt współfinansowa ny ze środków unijnych „Budowa i remont oraz doposażenie baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego”. Całkowita wartość projektu to ponad 68 mln zł przy udziale funduszy unijnych i środków ministerstwa zdrowia.
Flota Lotniczego Pogotowia Ratunkowego to 23 śmigłowce Eurocopter EC 135 oraz dwa samoloty Piaggio P. 180 Avanti. Projekt zakłada wybudowanie od podstaw siedmiu baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, a dwie zostaną gruntownie wyremontowane. W ramach tego przedsięwzięcia powstała Baza Śmigłowcowa w Masłowie koło Kielc. Dotychczasowe warunki pracy nie są komfortowe, a hangar nie jest dostosowany do nowoczesnego helikoptera. Nowy dwupiętrowy budynek ma ponad 750 m 2 powierzchni i składa się z nowoczesnego hangaru przystosowanego do stacjonowania sanitarnego Eurocoptera EC135 oraz budynku z pomieszczeniami socjalnymi dla załogi i magazynami na sprzęt medyczny i pomocniczy. Na terenie nowego obiektu będzie również znajdować się stacja paliw i miejsce postoju dla śmigłowca. Inwestycja kosztuje ok. 5,5 mln zł i w 85% jest współfinansowana ze środków unijnych. (…)
Misją Lotniczego Pogotowia Ratunkowego jest niesienie pomocy wszystkim potrzebującym w jak najkrótszym czasie i przy zachowaniu najwyższej staranności. Dlatego przedsięwzięcie polegające na budowie i remoncie oraz doposażeniu baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego było tak pilnie potrzebne. Jego wagę podkreśla fakt, że zostało zakwalifikowane jako projekt indywidualny w XII priorytecie Programu Infrastruktura i Środowisko. Kompleksową instalację całego węzła wykonała firma ENERS z Krakowa.
Czytaj całość w GLOBEnergia 4/2013: