Pompa ciepła w nowym domu? Od stycznia trudniej otrzymać dotację

Moje Ciepło to program dotacyjny, który wspiera zakup pompy ciepła w nowych domach o podwyższonej efektywności energetycznej. Od stycznia wymagania stawiane budynkom są jeszcze bardziej rygorystyczne. Tym samym otrzymanie dofinansowania do pompy ciepła w nowym domu zostało nieco utrudnione.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Moje Ciepło to program skierowany do właścicieli nowych, energooszczędnych budynków, którzy zainwestowali w pompę ciepła - powietrzną lub gruntową, która pracuje na potrzeby centralnego ogrzewania lub centralnego ogrzewania i przygotowywania c.w.u. Wysokość dotacji w programie Moje Ciepło nie może przekroczyć 21 tys. zł na jedną inwestycję. Na tak wysoką dotację mogą liczyć osoby składające wniosek o dotację na gruntową pompę ciepła. W przypadku pomp ciepła typu powietrze/woda lub powietrze/powietrze maksymalny poziom dotacji wynosi 7 tys. zł. Procentowy poziom dotacji nie może przekroczyć 30% lub 45% w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Moje Ciepło infografika
Forma dofinansowania w programie Moje Ciepło - progi dofinansowania w zależności od technologii.
Źródło: mojecieplo.gov.pl

Pompy ciepła kwalifikujące się do programu muszą być nowe, czyli wyprodukowane maksymalnie 24 miesiące przed montażem. Urządzenie musi pracować z wodnym ogrzewaniem niskotemperaturowym, w którym temperatura zasilania wody grzewczej nie przekracza 35°C (nie dotyczy pomp ciepła powietrze-powietrze). Aby otrzymać dofinansowanie na powietrzną lub gruntową pompę ciepła, urządzenie musi spełniać wymagania klasy efektywności energetycznej minimum A++ dla temperatury zasilania 55°C w odniesieniu do ogrzewania pomieszczeń. Pompy ciepła typu powietrze/powietrze w systemie centralnym dla całego budynku muszą spełniać wymagania klasy efektywności energetycznej minimum A+ dla klimatu umiarkowanego. Pompy ciepła tylko do ciepłej wody użytkowej nie kwalifikują się do dofinansowania.

Wymagania dotyczące budynków

Nie tylko pompom ciepła stawiane są wymagania. Program przeznaczony jest tylko dla budynków o podwyższonej efektywności energetycznej, a od stycznia te wymagania zostały jeszcze zaostrzone. Przypomnijmy, że program został uruchomiony w kwietniu 2022 roku. W pierwszym roku funkcjonowania programu obowiązywał wymóg EP na poziomie 63 kWh/(m2*rok) dla budynku. W kolejnych latach trwania programu maksymalny wskaźnik EP budynku, który kwalifikuje się do dofinansowania to 55 kWh/(m2*rok). Dla porównania, w Warunkach Technicznych 2021 maksymalny wskaźnik Energii Pierwotnej wynosi 70 kWh/(m2*rok). Przypomnijmy, że energia pierwotna obejmuje wszystkie nakłady związane z dostarczeniem energii do budynku od źródła wytwarzania, czyli np. od elektrociepłowni, i dotyczy nakładów związanych z pozyskaniem paliw, nośników ciepła. 

Gdyby wymagania stawiane budynkom przyrównać do budynku o powierzchni 120 m2 okazałoby się, że budynek w standardzie WT2021 zużywa rocznie 8 400 kWh energii pierwotnej. Budynek spełniający wymagania programu Moje Ciepło z 2022 roku zużywa 7 560 kWh energii pierwotnej rocznie, a budynek spełniający tegoroczne wymagania programu zużywa 6 600 kWh - około 13% mniej. Jest to bardzo małe zużycie energii w ciągu roku i tak jak już wspomniano - dotyczy energii pierwotnej. Energia zużywana na potrzeby ogrzewania budynku - energia użytkowa byłaby zdecydowanie niższa, a sam budynek mógłby być nawet na granicy budynku pasywnego.

Ile dotacji wypłacono w programie Moje Ciepło?

Jak czytamy na stronie programu Moje Ciepło, według stanu na 17.1.2023 r. zostało wypłaconych 5 882 dofinansowań do projektów instalacji pomp ciepła. Łączna kwota wypłaconego dofinansowania to 47 677 499 zł - 8% budżetu przeznaczonego na program w latach 2022 - 2026.

Statystyki programu Moje Ciepło z dnia 17.01.2023 r., źródło: mojecieplo.gov.pl

Jak złożyć wniosek o dotację na pompę ciepła?

Wniosek do programu Moje Ciepło można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną. Służy do tego Generator Wniosków o Dofinansowanie, w skrócie GWD, który stanowi również platformę do komunikacji z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który obsługuje program. Do założenia konta w GWD niezbędny jest profil zaufany lub e-dowód. 

Zobacz również