Pompa ciepła w termomodernizowanym domu 140 m2 – ile kosztuje?
Miniony rok 2021 po raz kolejny okaże się rekordowy dla rynku pomp ciepła. Największe wzrosty są dostrzegalne w grupie powietrznych pomp ciepła, których w 2021 roku sprzedano ponad 80 tys. Powietrzne pompy ciepła są wykorzystywane w nowych domach, ale bez problemu znajdują również zastosowanie przy termomodernizacji. Ile może kosztować urządzenie do domu o powierzchni 140 m2? Pytamy firmę wykonawczą.

Podziel się
Mimo tego, że program Czyste Powietrze działa coraz prężniej, w dalszym ciągu w Polsce jest bardzo duża liczba budynków, które wymagają termomodernizacji. Przy wymianie źródła ciepła na paliwo stałe, inwestorzy mogą skorzystać z dofinansowania w programie Czyste Powietrze. Według danych z 30.11.2021 roku, od początku funkcjonowania programu na wymianę źródła ciepła na pompę ciepła złożono 17,49% wniosków - 14,18% na powietrzne pompy ciepła i 3,31% na gruntowe lub wodne pompy ciepła.
Zainteresowanie pompami ciepła rośnie z roku na rok, przy czym największe jest właśnie w przypadku powietrznych pomp ciepła. W 2020 roku sprzedano ich 42 tys. sztuk. Eksperci prognozują, że liczba sprzedanych w 2021 roku urządzeń typu powietrze-woda wyniesie około 80 tys. sztuk, co oznacza prawie dwukrotny wzrost. Sprzedane urządzenia są wykorzystywane zarówno w nowych, jak i modernizowanych domów. A ile kosztują?
Pompa ciepła w modernizowanym domu o powierzchni 140 m2
Zapytaliśmy firmę wykonawczą o wycenę pompy ciepła do domu o powierzchni 140 m2. Do wyceny przyjęto następujące założenia:
- powierzchnia użytkowa - 140 m2
- ocieplenie - 14 cm styropianu
- projektowe obciążenie cieplne wykazane przez audytora - 8,2 kW
Wcześniej w budynku pracował kocioł węglowy - jak to w tradycyjnym polskim domu - o mocy 20 kW.
Do tego budynku firma wykonawcza dobrała pompę ciepła typu monoblok o mocy 8 kW przy parametrach A7W35. W wycenie uwzględniono również zbiornik buforowy o pojemności 200 l oraz zasobnik c.w.u. o pojemności 200l. Ile to kosztuje?
Wycena
W cenie uwzględniono takie komponenty jak:
- pompa ciepła - monoblok 8 kW
- bufor 200l
- zasobnik c.w.u. 200l
- wykonanie połączeń hydraulicznych, chłodniczych i elektrycznych
- konfigurację
- dokumentację
- transport
Cena brutto - 34 764 zł

Koszt inwestycji w pompę ciepła dla tego przykładu wyniósł 34 764 zł brutto. W programie Czyste Powietrze te koszty można obniżyć o 13 500 zł przy samej wymianie źródła ciepła. W inwestycji może pomóc jeszcze ulga termomodernizacyjna, która przysługuje również inwestorom, którzy wymieniają na pompę ciepła inne źródło ciepła niż kocioł na paliwo stałe.
UWAGA - ceny w górę!
Jak dowiedzieliśmy się od instalatora, w wycenie zostały uwzględnione niższe ceny urządzeń, gdyż firma miała je jeszcze na magazynie. Przy zamówieniach na nowy rok należy się spodziewać wzrostu cen o około 18% na zbiorniki i około 15% na pompy ciepła.