Vorbach Formenbau to firma, która od 1953 roku opracowuje i produkuje precyzyjne formy dla przemysłu motoryzacyjnego, elektrycznego, rekreacyjnego i do produkcji opakowań. Lista maszyn używanych przez Vorbach jest imponująca. Od powstania firmy, wyprodukowano już ponad 2900 form!

vorbach

źródło: ehpa.org

Klienci firmy Vorbach, zaopatrują główne koncerny motoryzacyjne. Miliony produkowanych przez nich części, wykonane są dzięki szablonom wytwarzanym przez Vorbach z dokładnością do jednej setnej milimetra!

źródło: ehpa.org

Wraz z budową nowego zakładu produkcyjnego części z tworzyw sztucznych, Vorbach postanowił zainwestować w nowy system energetyczny. Z pomocą w jego tworzeniu przyszła pompa ciepła firmy Viessmann, wykorzystująca ciepło odpadowe.

Wykorzystanie ciepła odpadowego

Wybrana pompa ciepła wykorzystuje ciepło odpadowe z produkcji maszyn, jako podstawowe źródło ciepła. Jest ono dostępne praktycznie za darmo. Firma wykorzystuje je do ogrzewania kompleksu biurowego. Dodatkowo, zainstalowano zewnętrzny wymiennik ciepła, który działa jako źródło ciepła podczas wiosny i jesieni. Służy także do rozpraszania nadwyżki ciepła w lecie. Budynek biurowy wykorzystuje pompę ciepła Vitocal o mocy grzewczej 107 kW i o mocy chłodzenia o wartości 84 kW.

Specyfikacja techniczna wykorzystanej pompy

Model Vitocal
Moc grzewcza 107 kW
COP 4,7
Czynnik roboczy R134a
Źródło ciepła ciepło odpadowe

 

Christian Vorbach, dyrektor zarządzający Vorbach GmbH & Co wyjaśnia, że zaangażowanie firmy w ochronę środowiska, planowanie nowych inwestycji i chęć zwiększenia oszczędności doprowadził właścicieli do rozważań nad tym, jakim sposobem to osiągnąć.
Przeprowadzono szczegółowe konsultacje i zaplanowano inwestycję, która pomogła zwiększyć efektywność energetyczną. Postanowiono zainwestować w dużą pompę ciepła firmy Viessmann.

Pompa wytwarza energię potrzebną do ochłodzenia zakładu. Wykorzystując nagromadzone podczas procesów produkcyjnych ciepło, równocześnie ze sprężarkami używanymi do ogrzewania, zaspokajamy 55 procent naszych potrzeb energetycznych. W przeciwnym razie za to ciepło musielibyśmy zapłacić – tłumaczy Christian Vorbach, dyrektor zarządzający Vorbach GmbH & Co.

 

vorbach

źródło: ehpa.org

Ciepło wytwarzane podczas procesów produkcyjnych zwykle nie wpływa pozytywnie na komfort pracowników. Dlatego, wykorzystanie ciepła odpadowego jest świetnym pomysłem w fabrykach! Dostępną, darmową energię można wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń, a tym samym poprawić komfort pracowników i zwiększyć efektywność energetyczną. W zimie, ciepło można wykorzystać do ogrzewania biur, tak jak robi to firma Vorbach. Ciepło nie jest marnowane, a jego wykorzystanie pozytywnie wpływa na ekologię, a także może dodatkowo zwiększyć oszczędności!

Źródło: EHPA

Redakcja GLOBEnergia