Pakiety i odpowiednie narzędzia – pomoc dla inwestora

Podczas kompletacji urządzeń na instalację fotowoltaiczną warto posłużyć się:

  • rozwiązaniami pakietowymi, które oprócz modułów fotowoltaicznych i falownika, zawierają często również kompletne systemy montażowe,
  • dostępnymi narzędziami, które umożliwiają rozplanowanie instalacji na dachu budynku, ponieważ takie narzędzie w bardzo przystępny i ciekawy sposób pokaże parametry systemu
  • dostępnymi narzędziami, które dobiorą poszczególne elementy montażowe, niezbędne do prawidłowego zamontowania tej instalacji na dachu budynku.

Rozwiązania pakietowe to gotowe komplety, w których producenci zestawili ze sobą moduły fotowoltaiczne z dedykowanym falownikiem lub też dodatkowo rozwiązania, gdzie od razu w pakiecie zawarte są zestawy montażowe, dedykowane danej instalacji. Zapewniają one długoletnią i bezproblemową eksploatację. Trzeba pamiętać, że instalacje PV tak naprawdę budujemy raz na kilkanaście lat eksploatacji, w związku z tym odpowiednio dobrane urządzenia pełnią kluczową rolę w całej inwestycji.

 

Rozwiązania pakietowe proponuje klientom firma Viessmann. Oprócz pakietów fotowoltaicznych z zestawami montażowymi, w ofercie znajdują się również pakiety dedykowane do współpracy z konkretnymi modelami pomp ciepła: pakiety fotowoltaiczne „Zero Pompa Ciepła” i pakiety fotowoltaiczne „Zero Dom” .

Pakiety fotowoltaiczne „Zero Pompa Ciepła” i “Zero Dom”

Rozwiązania pakietowe, które proponuje klientom firma Viessmann, to pakiety dedykowane do współpracy z pompą ciepłą, tzw. “Pakiety Zero”. To oznacza, że energia produkowana przez dany pakiet (pakiety są w zakresie mocy 3-10kWp), będzie pokrywała zapotrzebowanie na energię elektryczną pompy ciepła albo będzie pokrywała zapotrzebowanie na energię potrzebną do zaspokojenia potrzeb całego budynku.

  • Pakiety fotowoltaiczne „Zero Pompa Ciepła” – instalacja fotowoltaiczna dobrana została do zbilansowania zapotrzebowania energii elektrycznej zużywanej przez pompę ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania i produkcji ciepłej wody użytkowej
  • Pakiety fotowoltaiczne „Zero Dom” – instalacja fotowoltaiczna dobrana do zbilansowania zapotrzebowania na energię elektryczną zużywaną przez pompę ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania i produkcji ciepłej wody użytkowej oraz energii elektr. zużywanej przez gosp. domowe

Uwaga! Wszystkie podane powyżej ceny są cenami katalogowymi netto. (Źródło: Viessmann)

Proponowane zestawy umożliwiają proste dopasowanie instalacji fotowoltaicznej pod konkretne modele pomp ciepła Vitocal 200-S.

Pompa ciepła i liczniki energii – udana współpraca?

Standardowe zestawy pakietowe pomp ciepła zostały wyposażone w licznik energii elektrycznej do współpracy z instalacją fotowoltaiczną.

Licznik ten sprawdza, ile energii elektrycznej jest oddawane do sieci energetycznej podczas pracy instalacji PV. Jeżeli ilość energii wystarcza na pracę pompy ciepła, to podaje sygnał do jej załączenia. Warto zauważyć, że pompa ciepła nie zawsze będzie pracowała na pełnej mocy, ponieważ pompy ciepła proponowane w zestawach posiadają płynną regulację mocy.

Gotowe pakiety z pompami ciepła z licznikiem energii (Źródło: Viessmann)

Zastosowany w pompie ciepła specjalny algorytm umożliwia załączenie pompy ciepła na pracę na ciepłą wodę użytkową, centralne ogrzewanie, ogrzewanie zbiornika buforowego lub chłodzenie pomieszczeń. Takie rozwiązanie umożliwia korzystanie z “darmowej” energii elektrycznej w momencie jej produkcji, a co za tym idzie nie jest konieczne magazynowanie energii w sieci energetycznej i “płacenie” za to w postaci 20 lub 30% oddanej energii.

To użytkownik decyduje, który pakiet zastosować u siebie

O ile pakiety “Zero Pompa Ciepła” wyprodukują energię pobieraną przez daną pompę ciepła w ciągu roku, o tyle pakiety “Zero Dom” zakładają produkcję zarówno na potrzeby pompy ciepła oraz inne potrzeby użytkowników.

Nawet w przypadku pompy ciepła Vitocal 200-S o mocy znamionowej 6 kW można zastosować pakiet “Zero Dom” o mocy 9,30 kWp, jeżeli inne potrzeby budynku będą tego wymagały.

Dodatkowym atutem stosowania pakietów jest promocyjna cena wydłużenia standardowej gwarancji na pompę ciepła (2-letniej) o dodatkowe 3 lata za cenę 450 zł netto.

Pakiety fotowoltaiczne w rozmiarach XS -XXL

Pakiety fotowoltaiczne jak i “Pakiety Zero” składają się z modułów Vitovolt 300 o mocy 310 Wp każdy oraz falownika firmy Fronius.

Pakiety fotowoltaiczne proponowane są przez Viessmann w kilku rozmiarach XS-XXL a więc w przedziale mocy 2,48 kWp – 7,75 kWp. Zostały stworzone dla użytkowników oczekujących kompletnego rozwiązania zestawionego w taki sposób, aby zawierały zarówno moduły, falownik, ale także zestawy montażowe, przewody i wszystkie niezbędne elementy do zamontowania instalacji na dachu budynku.

Każdy z pakietów posiada jasno określone ułożenie modułów na dachu budynku krytym dachówką, ponieważ na taki układ dobrany został system montażowy, np. dla pakietu XL (6,5 kWp) musimy ułożyć 4 rzędy po 5 modułów w rzędzie. Inne ułożenie wymaga doposażenia pakietów w dodatkowe elementy montażowe.

Należy pamiętać, że każda instalacja, a co za tym idzie zabezpieczenia elektryczne zarówno po stronie DC, jak i AC wymagają indywidualnego dobrania i nie wchodzą w skład pakietów.

 

Redakcja GLOBEnergia