Pompa ciepła za 20 tys. A jakie są koszty montażu i pozostałych elementów?

Koszty związane z montażem pompy ciepła to nie tylko zakup samej pompy ciepła. W kosztach instalacji grzewczej z pompą ciepła możemy wyróżnić wiele innych składowych. Inwestor musi zapłacić także za montaż i całą armaturę, a także dodatkowe elementy. Jak rozkładają się koszty przykładowej instalacji? Rozkładamy koszty montażu pompy ciepła na czynniki pierwsze.

Zdjęcie autora: Jakub Król

Jakub Król

Redaktor GLOBENERGIA

Podziel się

W materiale przygotowanym przez redakcję GLOBENERGIA prezentujemy strukturę kosztów instalacji pompy ciepła. W zestawieniu oprócz kosztu samej pompy ciepła wyróżniono m.in. także koszty montażu i wymaganej armatury. Przygotowane zestawienie uwzględnia cenę pompy ciepła wynoszącą 20 tys. zł.

Pompa ciepła za 20 tys. Co z pozostałymi kosztami montażu?

Jakie są całkowite koszty zmiany instalacji grzewczej na zasilaną pompą ciepła? Koszty całej instalacji z pompą ciepła rzecz jasna zależą od mocy urządzenia. Wraz ze wzrostem mocy urządzenia zmienia się także struktura pozostałych kosztów. Wyższe koszty samego urządzenia sprawiają, że udział pozostałych składowych kosztów maleje. Na potrzeby analizy przyjęto, że cena samej pompy ciepła brutto wynosi 20 tys. zł. Jak wygląda podział kosztów?

Pompa ciepła to 40 proc. łącznych kosztów!

Procentowo największy udział kosztów w montażu pompy ciepła to zakup samego urządzenia. Cena brutto pompy ciepła stanowi 40 proc. całkowitych kosztów. Pozostałe elementy łącznie stanowią aż 60 proc. kosztów instalacji. Na drugim miejscu w zestawieniu znajdują się koszty armatury (19 proc.). Sporym udziałem charakteryzują się także koszty montażu. Montaż stanowi 17 proc. kosztów. Zależy też wyróżnić także koszt podgrzewacza CWU (9 proc.), koszt bufora (7 proc.), oraz koszty elektryki (4 proc.) i zabezpieczeń zamrożeniowych (2 proc.). 2 proc. budżetu to postument do mocowania pompy ciepła.

Struktura kosztów montażu całej instalacji z pompą ciepła.Źródło: GLOBENERGIA
Struktura kosztów montażu całej instalacji z pompą ciepła.
Źródło: GLOBENERGIA

Łączne koszty całej instalacji

Na podstawie struktury kosztów montażu całej instalacji z pompą ciepła widzimy, że przy założeniu kosztów urządzenia wynoszących 20 tys. zł, cała instalacja będzie kosztowała inwestora około 50 tys. zł. Znaczną część kosztów podanych w zestawieniu stanowi armatura. W tym punkcie uwzględnione są takie elementy jak m.in. orurowanie i zawory.

Bufor i zasobnik CWU

Koszty bufora i zasobnika CWU stanowią łącznie około 16 proc. wydatków na całkowity montaż pompy ciepła. W wielu domach, w których dochodzi do wymiany poprzedniego źródła ciepła na pompę ciepła znajduje się już podgrzewacz CWU. Jednakże w większości przypadków zachodzi konieczność jego wymiany na zbiornik o większej pojemności i większej wężownicy. Firmy wykonawcze z branży pomp ciepła wskazują, że wielokrotnie posiadacze małych zbiorników współpracujących z kotłami gazowymi łudzą się, że będzie możliwe ich ponowne wykorzystanie w nowej instalacji. Niestety w wielu przypadkach nie jest to możliwe i konieczna jest jego wymiana.

Ile kosztuje ogrzewanie pompą ciepła?

W przyszłym roku gospodarstwa domowe będą musiały zmierzyć się ze znacznie wyższymi kosztami ogrzewania. Podwyżki będą dotyczyły praktycznie wszystkich źródeł ciepła i nie ominą także pomp ciepła. Według analizy Redakcji GLOBENERGIA, średnia cena za 1 kWh na rachunku może osiągnąć nawet 1,72 zł zł/kWh (VAT 23 proc. + akcyza + wzrost opłat dystrybucyjnych o 20 proc.). Jakie mogą być koszty ogrzewania domu o powierzchni 150 m2 za pomocą pompy ciepła?Taka cena energii elektrycznej wiązałby się wydatkiem około 9 889 zł rocznie dla pompy ciepła z grzejnikami (wzrost o 109 proc. względem kosztów rocznych obliczonych na podstawie stawek z 2022 r.). W przypadku pompy ciepła z podłogówką byłoby to 7 136 zł rocznie (wzrost o 96 proc. względem kosztów rocznych obliczonych na podstawie stawek z 2022 r.). Cała analiza kosztów ogrzewania przygotowana przez Redakcję GLOBENERGIA jest dostępna tutaj: Tyle zapłacisz za ogrzewanie pompą ciepła i gazem w 2023 r. Liczymy koszty!

Koszty ogrzewania domu 150 m2. Standard energetyczny WT 2008.Źródło: GLOBENERGIA
Koszty ogrzewania domu 150 m2. Standard energetyczny WT 2008.
Źródło: GLOBENERGIA

Ile kosztuje pompa ciepła i jaką moc wybrać?

Jaką moc pompy ciepła wybrać? To pytanie coraz częściej przewija się w branżowych mediach w miarę wzrostu zainteresowania pompami ciepła. Dobór pompy ciepła nie jest tak prosty jak dobór mocy kotła na węgiel, czy inne paliwo stałe. Wydajność grzewcza pompy ciepła zależy od temperatury zewnętrznej, co należy wziąć pod uwagę w procedurze doboru odpowiedniego urządzenia.

Na portalu GLOBENERGIA możecie znaleźć nasze wskazówki dotyczące doboru mocy pompy ciepła. W naszym ostatnim materiale przy toczyliśmy przykład budynku o powierzchni 190 m2, który przed zmianą źródła ciepła zużywał 3,5 tony węgla (przy obecnych cenach węgla to koszt ponad 12 tys. zł. Chcesz uniknąć takich kosztów za ogrzewanie? Sprawdź ile kosztuje zainstalowanie pompy ciepła do domu jednorodzinnego. Artykuł jest dostępny tutaj: Pompa ciepła zamiast spalania 3,5 ton węgla rocznie – ile kosztuje i jaką musi mieć moc?

Źródło: GLOBENERGIA

Zdjęcie autora: Jakub Król

Jakub Król

Redaktor GLOBENERGIA