Pompa ciepła zamiast spalania 3,5 ton węgla rocznie – ile kosztuje i jaką musi mieć moc?

Jaką moc pompy ciepła wybrać? To pytanie coraz częściej przewija się w branżowych mediach w miarę wzrostu zainteresowania pompami ciepła. Dobór mocy pompy ciepła jest znacznie bardziej złożony niż dobór kotłą węglowego. Wybór odpowiedniej mocy pompy ciepła wymaga uwzględniania wielu czynników. Jaka powinna być moc pompy ciepła w budynku 190 m2? Ile kosztuje pompa ciepła?

Zdjęcie autora: Jakub Król
Zdjęcie autora: Jakub Król

Jakub Król

Redaktor GLOBENERGIA

Podziel się

Ostatnio na łamach portalu GLOBENERGIA omawialiśmy koszty ogrzewania pompą ciepła. Szczegółową analizę kosztów ogrzewania pompą ciepła według nowych stawek na 2023 r. przedstawiliśmy tutaj: Tyle zapłacisz za ogrzewanie pompą ciepła i gazem w 2023 r. Liczymy koszty! Tym razem, dzięki uprzejmości jednej z firm montujących pompy ciepła sprawdziliśmy jaka powinna być moc pompy ciepła w budynku o powierzchni 190 m2, w którym w poprzednich sezonach grzewczych spalane było około 3,5 tony ekogroszku.

Jak dobrać moc pompy ciepła?

W przeciwieństwie do kotłów na paliwa kopalne, wydajność grzewcza (moc) pompy ciepła zależy od temperatury zewnętrznej. W zawiązku z tym projektant określając wymaganą wydajność pompy ciepła musi dobrać ją w taki sposób, by była adekwatna do zmiennego zapotrzebowania na ciepło w budynku. Do doboru pompy ciepła nie wystarczy jedynie powierzchnia budynku, znaczenie ma jego standard energetyczny, który określa się na podstawie grubości izolacji przegród, ich jakości i szczelności stolarki okiennej. To dlaczego do określenia mocy pompy ciepła nie wystarczy wyłącznie powierzchnia budynku tłumaczyliśmy w artykule: Dobór pompy ciepła a powierzchnia budynku.

Analizowany budynek - określamy standard energetyczny

Pompę ciepła dobrano do budynku o powierzchni ogrzewanej równej 190 m2 i wysokości pomieszczeń równej 2,5 m. Budynek powstał w 2012 r. Na powierzchnię ogrzewaną składa się parter i poddasze użytkowe. W bryle budynku znajduje się także garaż, który również jest ogrzewany. Ściany zewnętrzne skonstruowane są z pustaków ceramicznych Porotherm o grubości 25 cm. Dodatkowo ściany są zaizolowane 20 cm warstwą styropianu. Pozostałe przegrody również są ocieplone. Na dachu znajduje się wełna o grubości 25 cm. Izolacja podłogi na gruncie wynosić 25 cm (styropian). Budynek ma także ocieplone fundamenty - jest to 10 cm warstwa styropianu. Analizowany budynek jest wyposażony w wentylację grawitacyjną. 

Oczekiwana temperatura w pomieszczeniach

Bardzo ważna w kontekście odpowiedniej mocy pompy ciepła jest także oczekiwana temperatura w pomieszczeniach. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi bez okryć zewnętrznych, niewykonujących w sposób ciągły pracy fizycznej powinna panować temperatura 20°C. W wielu przypadkach domownicy decydują się jednak na wyższą temperaturę w pomieszczeniu. Uwzględnienie przy doborze temperatury 20°C i późniejsze ogrzewanie pompą ciepła do wyższych wartości np. 23°C spowoduje, że moc dobrana pompy ciepła może być niewystarczająca.

Poprzednie źródło ciepła

Wielu ważnych informacji na temat systemu grzewczego w kontekście doboru mocy pompy ciepła dostarcza również źródło ciepła stosowane wcześniej. W tym przypadku w budynku funkcjonował kocioł węglowy na ekogroszek. Gospodarstwo domowe w trakcie całego sezonu grzewczego zużywało średnio 3,5 tony tego paliwa. Dotychczasowym źródeł ciepła do ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) była grzałka elektryczna.

Istniejąca instalacja centralnego ogrzewania

Ciepło w budynku jest dystrybuowane za pomocą ogrzewania podłogowego i stalowych grzejników płytowych. Udział ogrzewania płaszczyznowego (podłogowego) wynosi 70 proc. Pozostałe 30 proc. stanowi 6 grzejników umieszczonych w pomieszczeniach i grzejniki w łazienkach. Zgodnie z audytem przeprowadzonym przed modernizacją źródła ciepła temperatura zasilania przed mieszalnikiem wynosiła do 60°C. 

Dobór pompy ciepła - jaka powinna być moc urządzenia?

Na podstawie zgromadzonych informacji do budynku dobrano monoblokową pompę ciepła Kaisai KHC-08RY3 (8 kW). Urządzenie to w warunkach A7W35 charakteryzuje się wydajnością grzewczą nominalną wynoszącą 8,40 kW. Z kolei w warunkach A-7W35 wydajność grzewcza nominalna tej pompy wynosi 7,00 kW. Taka moc nominalna pompy ciepła będzie odpowiednia dla ogrzania analizowanego budynku i podgrzewania ciepłej wody użytkowej dla czterech mieszkańców budynku.

Ile kosztuje pompa ciepła 8 kW?

Zgodnie z ofertą przekazaną do Redakcji GLOBENERGIA koszt kompleksowego montażu pompy ciepła o nominalnej wydajności grzewczej 8,40 kW wynosi 39 815 zł netto. Przy uwzględnieniu podatku VAT w wysokości 8 proc. koszt kompleksowej instalacji wyniesie 43 000 zł. W cenę kompleksowego montażu nie uwzględniono kosztów wykonania postumentu - postument został wykonany przez właściciela budynku. W ramach tego konkretnego montażu mieści się wykonanie połączeń hydraulicznych, chłodniczych i elektrycznych, a także konfiguracja i uruchomienie. Cena zawiera także koszty dostawy i przejazdów. W cenie wliczone są wszystkie dodatkowe komponenty instalacji tj. zasobnik CO, zasobnik CWU, naczynia przeponowe do CO i CWU, a także grzałka 3 kW i pompa obiegowa. 

Źródło: GLOBENERGIA

Zobacz również