Dzięki montażowi pompy ciepła możemy obniżyć rachunki za energię. Warto pokazać, jaka jest skala oszczędności.

Weźmy pod uwagę nowowybudowany dom o powieszchnii 130 metrów kwadratowych. Jego ogrzanie będzie wymagało wydatku około 7000 kWh rocznie.

Na początek porównajmy inwestycje, które będą konieczne do zapewnienia ogrzewania.

Jak widać, sama pompa ciepła jest o wiele większym wydatkiem niż kocioł gazowy, elektryczny, czy na pelet. W zależności od tego, czy zdecydujemy się na opcję gruntową, czy powietrzną, musimy dołożyć od dziesięciu, do ponad dwudziestu tysięcy złotych. Choć opcje gruntowe cechują się zazwyczaj wyższą wydajnością, konieczność wykonania specjalnych odwiertów znacznie winduje ich koszt w stosunku do wersji powietrznej. Z tego powodu to właśnie one – pompy powietrze/woda – są najczęściej instalowanymi w Polsce urządzeniami tego typu.

Jak koszty rozkładają się na dłuższy okres?

Zupełnie inaczej sytuacja prezentuje się, gdy mamy do czynienia z kosztami rocznymi. Podzielenie całkowitej ceny urządzenia przez okres jego użytkowania daje nam cenę rocznego wykorzystania danej technologii. Dodajemy do niej jeszcze koszty serwisu oraz energii. Te ostatnie obliczyliśmy dla taryfy G11 56gr/kWh (więc o taryfach tutaj). Całość prezentuje się następująco :

Jak widać, w przeliczeniu na dłuższy okres, wykorzystanie powietrznej pompy ciepła jest wyraźnie tańsze niż kotły elektryczne i peletowe oraz nieznacznie droższe (około 30zł/rok) niż kocioł gazowy. Należy jednak zauważyć, że taryfa G11 nie jest optymalna dla pomp ciepła. Jak sytuacja ukształtowałaby się przy taryfie G13?

Tym razem powietrzna pompa ciepła okazała się najbardziej opłacalną ze wszystkich wymienionych technologii.

Połączenie odpowiedniej opcji taryfowej, niskich (w porównaniu do innych urządzeń tego typu) nakładów inwestycyjnych i względnie niewielkiego zużycia energii daje nam rozwiązanie konkurencyjne cenowo.

Wielofunkcyjność pompy ciepła

O ile kotły są w stanie jedynie produkować ciepło, pompa ciepła jest urządzeniem wielofunkcyjnym.

W zimie ogrzeje mieszkanie, a w lecie – wspomoże klimatyzację. Dokonajmy więc ostatniego zestawienia – jak wyglądałyby koszty ogrzewania, chłodzenie i zapewniania ciepłej wody użytkowej, przy wykorzystaniu wymienionych technologii (przeliczenia dla taryfy G13)? Widać to na wykresie poniżej.

Wynika z niego, że dla założonego wcześniej domu, obecność powietrznej pompy ciepła pozwoli nam zaoszczędzić rocznie na ogrzewaniu, klimatyzacji i c.w.u około 500zł względem kotła gazowego oraz około 1000zł względem pozostałych technologii. To redukcja kosztów o około 20%.

Jeżeli jesteśmy w stanie uzyskać taryfę G13 oraz mamy w planach klimatyzowanie pomieszczenia w trakcie lata, powietrzna pompa ciepła jest bezkonkurencyjnym wyborem. Jeżeli nasz dostawca energii nie oferuje tej taryfy, dostępny w całym kraju wariant G12 oznacza co prawda mniejsze oszczędności, jednak ciągle będą one konkurencyjne względem pozostałych technologii.

źródło : VI Kongres PORT PC