Pompy ciepła w wielu krajach już są w takim momencie, że są urządzeniami masowymi. Na rynkach, na których ta branża szybko się rozwija, choćby w Niemczech, widać, jakim dużym problemem jest znalezienie instalatorów, którzy będą pracowali szybko, dobrze i sprawnie. Czy to wina technologii? Oczywiście niektóre rzeczy da się technologicznie polepszyć, żeby – przykładowo – można było tę pompę ciepła łatwiej zainstalować. Z drugiej strony, powinno być też tak, że podczas działania urządzenie tego typu samo optymalizuje swoją pracę albo szybko sygnalizuje nieprawidłowości.

Uważam, że postęp technologiczny może być tak naprawdę motorem do zaawansowanej automatyki, ale także silnikiem do tworzenia odpowiednich modeli biznesowych. Trzeba być jednak bardzo ostrożnym. W tym przypadku sądzę, że trzeba uważać, żeby technologia nie stała się zakładnikiem własnego sukcesu i żeby ten bardzo szybki rozwój nie odbił się czkawką dla branży.

Pompa ciepła powinna powodować uśmiechy na twarzach użytkowników i – jeżeli po jednej stronie mamy pompę ciepła – to po drugiej stronie mamy szczęśliwą rodzinę. Pompa ciepła jest jednakże urządzeniem. A urządzenia nie interesuje, czy rodzina jest szczęśliwa. Ono ma tylko jedno zadanie – wyprodukować odpowiednią ilość energii cieplnej.

Co jest po drodze? Po drodze jest coś, co ja często nazywam (z przymrużeniem oka) „Mordorem”. Kojarzy mi się to z podróżą Frodo z „Władcy Pierścieni”, który miał przejść z punktu A do punktu B, ale droga była dla niego długa i bardzo męcząca. Właśnie tak często jest z ciepłem. Jeżeli mamy bardzo skomplikowane i zagmatwane instalacje, to w takim przypadku nietrudno o pomyłki to – uważam, że to jest taki właśnie „pompiarski Mordor”.
Na tego typu problemy i wyzwania my – branża – powinniśmy znaleźć rozwiązania. Tak naprawdę ważne jest zarówno uproszczenie procesu instalacyjnego, jak i zapewnienie odpowiedniej pracy. Wszystko, co w tej chwili mamy dostępne w kontekście digitalizacji i cyfryzacji, powinno nam pozwolić ten stan rzeczy naprawić.


Chcesz dowiedzieć się więcej o pompach ciepła?

Zapraszamy na XIII Ogólnopolskie Forum Pomp Ciepła! Poruszymy ważne aspekty rynkowe dotyczące pomp ciepła, takie jak możliwości zarządzania pracą pompy ciepła, nowe czynniki chłodnicze i ich wpływ na rynek pomp ciepła, a także rolę pomp ciepła w systemach ciepłowniczych. Poznasz nowości produktowe 2020, rynek pomp ciepła w Polsce, czy też perspektywy łączenia pomp ciepła z fotowoltaiką. Udział w forum jest bezpłatny – zarejestruj się już dziś!


Konkurs czynników roboczych!

Wszyscy, którzy zajmują się pompami ciepła, wiedzą, że w tym momencie trwa „konkurs piękności” czynników roboczych, a jednym z głównych kandydatów na zwycięzcę jest propan. Ciężko powiedzieć, czy to właśnie propan wygra wyścig.Wyzwaniem są jego niezbyt pożądane właściwości, niezwiązane z bardzo dobrymi właściwościami termodynamicznymi. Jak poradzić sobie z niektórymi jego „wybuchowymi cechami”? Na to też są rozwiązania, nad którymi trzeba pracować.Technologicznie, konieczne wydaje się zredukowanie jego ilości, co zresztą jest kwestią uniwersalną. W przypadku każdego czynnika roboczego, jeżeli będą konstrukcje, które będą miały go mniej, będą lepsze dla wszystkich. W przypadku propanu musimy dodatkowo bardzo zastanowić się nad systemami bezpieczeństwa, a także nad czymś, co zupełnie nie jest związane z technologią, ale z komunikacją.

Smartyzacja – wyścig o prawo do inteligencji

Dzisiaj jesteśmy w stanie przerabiać i analizować gigantyczną ilość danych. Jesteśmy w stanie komunikować się bez większych barier. Odchodzimy w budynkach od pomieszczeń kotłowni, a nawet dochodzi do tego, że – mówiąc żartobliwie – przenosimy niektóre elementy systemu grzewczego „na salony”. Zamiast sterować urządzeniem grzewczym w miejscu jego instalacji, coraz częściej możemy nim sterować nie wstając z kanapy.
Moim zdaniem jeszcze nie wiadomo, kto wygra wyścig, który ja nazywam wyścigiem o prawo do inteligencji.Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pompa ciepła zarządzała także innymi elementami domu, żeby ona była jednostką sterującą wszystkim – od żaluzji po samochód elektryczny. Upraszczając, takie same aspiracje będą miały te żaluzje i ten samochód elektryczny. Albo jakaś Pani z głośnika, dzięki wielkiej potędze Googla, Apple albo Amazona, która w pewnym momencie stwierdzi, że to ona chce przejąć tę inteligencję.

dr inż

Marek Miara

Koordynator działań związanych z pompami ciepła w Instytucie Fraunhofera ISE we Freiburgu