Pompy ciepła – wyniki badań nad jakością instalacji

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

pompa ciepła split

Jeśli pompa ciepła nie jest prawidłowo zainstalowana,  to jej właściciel nigdy nie osiągnie w budynku takiego poziomu efektywności energetycznej, jakiej oczekuje. Świadczą o tym wyniki ostatnich badań przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Norm i Technologii (NIST). Jak wynika z badań, niewłaściwa instalacja pomp ciepła może zwiększyć zużycie energii w gospodarstwach domowych nawet o 30 procent w stosunku do tego, ile powinny zużywać.

Pompy ciepła - problemy

Zgodnie z badaniami, najczęstsze problemy z instalacją pomp ciepła to przede wszystkim nieszczelności, a w konsekwencji niedobór czynnika chłodniczego. Z drugiej strony pompy ciepła są często przewymiarowane, co w konsekwencji powoduje problemy z przepływem powietrza oraz nadmiarem czynnika chłodniczego. Każdy z tych problemów może spowodować dla właściciela domu znaczne pogorszenie wydajności i zwiększenie rocznego zużycia energii.  Następstwem są kosztowne naprawy i modernizacje.

Charlie B. Thompson, kierownik działu, Munn's Sales and Service we Fruitland Park na Florydzie instaluje pompy ciepła u 65% swoich klientów i może potwierdzić, że często spotykają się właśnie z niewymiarową instalacją i błędnymi ciśnieniami w instalacji.

Firma McClintock Heating, Cooling i Electrical z Karoliny Północnej instaluje pompy ciepła u około połowy klientów. Instalatorzy potwierdzają, że problemy ze starszymi pompami ciepła dotyczą głównie kwestii hydraulicznych wynikających z błędnego projektu i instalacji. W konsekwencji, może zostać uszkodzona sprężarka w pompie ciepła. Poza tym, na awarię narażone są inne podstawowe komponenty.

Jak wynika z badań, i jak potwierdzają doświadczeni instalatorzy, często powodem uszkodzenia instalacji w której pracuje pompa ciepła nie jest kwestia projektowa, a błędy w prawidłowej konserwacji.

Pompy ciepła - nowe w miejsce starych

Kolejnym problemem, z jakim spotykają się instalatorzy pomp ciepła jest błędne rozlokowanie jej w budynku – zmieniają się bowiem wymiary tych urządzeń, ich funkcje i wymagania. Problem z niewystarczającą kubaturą pomieszczenia pojawia się często wtedy, gdy na miejsce starszego modelu pompy ciepła instalowana jest nowa.

Najlepiej jest, gdy nowo instalowana pompa ciepła da radę współpracować z istniejącą instalacją w obiekcie. Jeśli nie – remont może być dla inwestora sporym wydatkiem. Jeśli jednak nowe urządzenie nie będzie kompatybilne z istniejącą instalacją należy pamiętać o tym, że   wydajność systemu jest tak wysoka, jak najsłabsze ogniwo.

Kluczem do sukcesu jest więc firma instalacyjna – każda kolejna referencja tworzy kulturę firmy. To referencje powinny wskazywać odpowiedniego instalatora. Poza referencjami – liczy się system kontroli, serwisu, gwarancji.

Sytuacja na rynku pompa ciepła, a dokładnie w kwestii jakości instalacji będzie się polepszać. Wszystko dlatego, że identyfikacją złego rzemiosła i nierynkowych postaw jest konkurencja! Konkurencja na rynku jest coraz większa, przez co klient jest coraz bardziej szanowany.

Źródło: achrnews.com

https://globenergia.pl/magazyn/prawidlowa-lokalizacja-jednostki-zewnetrznej-pompy-ciepla/

Zobacz również