„Pompy ciepła bardziej energooszczędne, ale ich cena musi być niższa.” Będą dopłaty!

Pompy ciepła to jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań grzewczych dla domów jednorodzinnych, ale niestety w dalszym ciągu dla wielu inwestorów są dużym wydatkiem. W związku z tym, aby mogły wyprzedzić inne urządzenia grzewcze, np. kotły gazowe, często potrzebują wsparcia finansowego. Wielka Brytania oferuje gospodarstwom domowym do 6000 funtów dotacji na koszty związane z pompami ciepła! Po dzisiejszym kursie to ponad 32 tys. zł!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

pompa ciepła, dom

Domy i małe firmy w Anglii i Walii będą mogły ubiegać się o zniżkę na koszty instalacji pompy ciepła z funduszu, którego budżet wynosi łącznie 450 mln GBP. Program ma potrwać do końca marca 2025 roku, co przekłada się na roczny budżet programu wynoszący około 150 milionów funtów. Dzięki programowi, beneficjenci mogą uzyskać 5000 GBP dotacji przy wymianie kotła olejowego lub gazowego na powietrzną pompę ciepła lub 6000 GBP przy wymianie źródła na gruntową pompę ciepła. W brytyjskim programie, w szczególnych okolicznościach można otrzymać również dotację na kocioł na biomasę, Taka dotacja może wynieść 5000 GBP. W ramach programu, który dotyczy instalacji wykonanych od 1 kwietnia 2022 r., instalator wypełnia wniosek i stosuje rabat na urządzenie.

Poziom dotacji

Przy dzisiejszym kursie funta, który wynosi 5,40 zł (stan na dzień 10.06.2022r.), dotacja na pompę ciepła w Wielkiej Brytanii waha się od 27 000 do 32 400 zł. Dla porównania, w Polsce w programie Czyste Powietrze, który wspiera termomodernizację budynków i wymianę kopciuchów, maksymalne poziomy dofinansowania na pompę ciepła w zależności od progu dochodowego wynoszą od 9 do 27 tys. zł na powietrzną pompę ciepła i od 20,5 tys. zł do 40,5 tys. zł na gruntową pompę ciepła. Najwyższe poziomy dotacji przysługują jednak tylko tym gospodarstwom domowym, w których na osobę w rodzinie przypada max. 900 zł/miesiąc.

A jak poziomy brytyjskiej dotacji przekładają się na ceny pomp ciepła? Jak podaje Greenmatch, koszty instalacji powietrznej pompy ciepła w Wielkiej Brytanii mogą wahać się od 8 000 GBP do 18 000 GBP, a więc od 43,2 tys. zł do 97,2 tys. zł. Z kolei koszty gruntowej pompy ciepła mogą wahać się od 20 000 GBP do 35 000 GBP, a więc od 108 tys. zł do 189 tys. zł, zakładając dzisiejszy kurs funta. Przy takich kosztach, w przypadku powietrznych pomp ciepła dotacja w wysokości 5 tys. funtów może pokryć w najgorszym przypadku 27% kosztów inwestycji, a przy gruntowych pompach ciepła 17%.

Cel programu

Rząd brytyjski dąży do utrzymania parytetu cen w stosunku do kotłów na paliwa kopalne do 2030 r. Dzięki dotacjom, do 2025 r. koszty związane z inwestycją w pompę ciepła mogą zostać obniżone od 25% do nawet 50% w porównaniu z kotłami konwencjonalnymi. 

„Pompy ciepła są do czterech razy bardziej energooszczędne niż kotły gazowe, ale ich cena musi być niższa. Nowy rządowy program nie tylko obniży koszty – często do tej samej ceny, co kocioł – ale również ożywi przemysł, tak że prędzej czy później nie będziemy potrzebować dotacji” - powiedział Greg Jackson, dyrektor generalny przedsiębiorstwa energetycznego Octopus Energy, który był cytowany w komunikacie prasowym dotyczącym brytyjskiego programu wsparcia pomp ciepła. 

Rząd brytyjski wprowadził też pięcioletnie zawieszenie podatku VAT nakładanego na koszty instalacji pomp ciepła i kotłów na biomasę w ramach pakietu środków, które mają pomóc gospodarstwom domowym w przezwyciężeniu obecnego kryzysu wpływającego na rosnące koszty życia.

Źródła: pv-magazine, greenmatch.co.uk, czystepowietrze.gov.pl

Zobacz również