A może budynek Rady Pokoju i Bezpieczeństwa Unii Afrykańskiej w Addis Abebie w Etiopii? Nie ma problemu! Jeśli coś można wymyślić – zawsze można to zrealizować.

Glen Dimplex

W czarującym Szanghaju Teatr Wielki Szanghaj, Chiny

Chińska opera może pochwalić się bardzo bogatą historią, która sięga aż do VI wieku naszej ery. Jednym z najbardziej znanych gatunków opery chińskiej jest Kunqu – najstarsza forma, która dotrwała do naszych czasów i która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2001 roku. Spektakle Kunqu są pełne widowiskowych, dynamicznych scen.

Przedstawieniom towarzyszy charakterystyczny akompaniament muzyczny, nieodzownym elementem jest także niezwykle wyrafinowany makijaż. Widzowie mogą więc oczekiwać niezwykłego widowiska nasyconego bogatymi barwami. Profesjonalne zespoły uprawiające operę Kunqu działają dziś w siedmiu miastach: Pekinie, Szanghaju, Yongjia/Wenzhou, Chenzhou, Hangzhou, Tajpej i Nankinie. W Szanghaju spektakle regularnie wystawiane są w Teatrze Wielkim, który posiada aż 3 sceny i którego całkowita powierzchnia to ok. 12 000 m2. Ale nie tylko spektakle robią ogromne wrażenie. W maszynowni Teatru Wielkiego w Szanghaju działa kaskada składająca się z aż 8 rewersyjnych gruntowych pomp ciepła. Widok jest naprawdę niezwykły – tyle urządzeń ustawionych w rzędzie i ogromna ilość połączeń, a także orurowania ze stali nierdzewnej, na których widać niezliczone refleksy świetlne. Oczywiście, cały ten spektakularny system do grzania i chłodzenia zapewnia idealne temperatury i to z maksymalną wydajnością. Nic dodać, nic ująć – wielkie brawa!

Glen DimplexBudynek Rady Pokoju i Bezpieczeństwa Addis Abeba, Etiopia

Wykorzystanie wielu źródeł energii. Czy wiecie, że nazwa Addis Abeba, znaczy „nowy kwiat”?, i że w stolicy Etiopii mieści się główna siedziba Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych ds. Afryki, a także Unii Afrykańskiej? Obie instytucje są bardzo ważne dla Afryki, tak samo jak ważne jest zapewnienie rozwoju oraz pokoju całego kontynentu. Dzięki pomocy Niemiec – Rada Pokoju i Bezpieczeństwa przy Unii Afrykańskiej ma obecnie nową siedzibę. Powierzchnia całego kompleksu wyposażonego w biura dla ponad 360 pracowników i ogród z oczkiem wodnym zajmuje ok. 13 500 m2. Zainstalowany system grzewczo-chłodzący również pochodzi z Niemiec.

Projekt i instalacja systemu została wykonana przez Dimplex. Ważną częścią postawionych wymogów było wykorzystanie źródła energii z 2 zbiorników wodnych o pojemności 100 m2 i 140 m2, a także terenu z oczkiem wodnym. Rozwiązanie dla takich warunków wcale nie było proste, ale głowy naszych specjalistów są „nie od parady”! Zaproponowane rozwiązanie jest niepowtarzalne – system korzysta ze 100 m2 zbiornika jako źródła wykorzystywanego na cele chłodzenia, a powstałe ciepło odpadowe zasila 140 m2 zbiornik wykorzystywany jak dolne źródło na cele grzewcze. Do pokrycia obciążeń szczytowych Dimplex wykorzystał również oczko wodne podłączone do systemu poprzez kolektor. Od 2014 roku Rada Pokoju i Bezpieczeństwa przy Unii Afrykańskiej może więc spokojnie pracować w doskonałych warunkach klimatycznych.

Dimplex