Pompy ciepła Dimplex na całym świecie

Zdjęcie autora: Dimplex

Dimplex

Po prostu wyższa wydajność
Gruntowa, rewersyjna pompa ciepła Dimplex

Nieważne, czy to zabytkowe cerkwie na Syberii, które są skutecznie ogrzewane w temperaturze dochodzącej nawet do -40°C, czy zrównoważony układ grzewczo-chłodzący w nowym budynku parlamentu na Malcie. A może budynek Rady Pokoju i Bezpieczeństwa Unii Afrykańskiej w Addis Abebie w Etiopii? Nie ma problemu! Oto dwa ciekawe przykłady realizacji!

Jak można podgrzać fale?

Ciemne chmury na horyzoncie, spieniona woda na brzegu, nadciągający sztorm jest manifestacją potężnej natury. Ale nawet takie siły można wykorzystywać dla dobra człowieka – turbiny wiatrowe zainstalowane na pełnym morzu są ważnym dostawcą zielonej energii. Ich budowa i bieżące utrzymanie w dobrej kondycji to jednak ogromne wyzwanie.

Niemiecka firma OffTEC specjalizuje się w systemach bezpieczeństwa morskiego i szkoleniach w takich ekstremalnych warunkach. Dysponuje akwenem zdolnym wytworzyć sztuczne fale o wysokości do ok. 2 metrów, a także odkrytym basenem do szkoleń w warunkach sztormowych.

Dimplex
Źródło: Dimplex

Plany modernizacji systemu grzewczego powierzono specjalistom Dimplex. Instalacja musiała wykorzystywać energię z pobliskiej farmy wiatrowej i systemu solarnego do ogrzewania akwenu o objętości 2000 m3, a także systemu grzewczego wewnątrz budynku. Po przeprowadzeniu badan geologicznych terenu inwestycji, ustalono, że teren firmy znajduje się na wydmie, co wykluczało wiercenie otworów na sondy gruntowe.

Właściwym wyborem stały się więc powietrzne pompy ciepła – zainstalowano osiem urządzeń połączonych w układzie kaskadowym. Działają od 2014 roku. Podzielono je na dwie strefy tak, aby można było wykorzystać ich maksymalną wydajność, spełniając różne wymagania istniejących oraz nowych budynków.

Grzejemy i chłodzimy perły architektury

Valletta – stolica Malty – jest jedną z najmniejszych stolic w Unii Europejskiej. To miasteczko portowe na śródziemnomorskiej wyspie jest bardzo malownicze. Mieszkańcy, których nadal mieszka tu prawie 7 000, widzą to jednak nieco inaczej: wiekowe miasto stało się już bardzo niewygodne – jest to jeden z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie. Budowa nowego budynku parlamentu miała wprowadzić powiew „świeżego powietrza” i stała się wielkim wydarzeniem, tym bardziej, że projekt opracował sam Renzo Piano.

Dimplex Malta
Źródło: Dimplex

Włoski architekt, laureat Nagrody Pritzkera – najwyższej nagrody przyznawanej architektom, którego w uznaniu zasług, w 2013 r., prezydent Giorgio Napolitano mianował „Dożywotnim Senatorem”, zaprojektował obiekt o zapierającej dech w piersi architekturze, który jednocześnie miał sprostać wymaganiom stawianym budynkom niskoenergetycznym.

Opracowano więc zrównoważony system oparty na trzech rewersyjnych gruntowych pompach ciepła. Zakłada on grzanie i chłodzenie jednym systemem oraz wykorzystanie ciepła odpadowego. Od 2014 roku w budynku Parlamentu Malty jest zawsze przyjemnie chłodno, bez względu na to, jak bardzo gorąca jest prowadzona tam dyskusja.

Zobacz również