W rzeczywistości urządzenia te są zaprojektowane tak, aby pracować wydajnie nawet przy minus 15–20°C. Szeroki zakres mocy oferowanych przez producentów powietrznych pomp ciepła do c.o. sprawia, że stanowią dobry wybór dla tych, którzy potrzebują bardzo wydajnego, ekologicznego i łatwego w instalacji źródła ciepła do budynków o niskim zapotrzebowaniu na energię lub większych budynków i obiektów przemysłowych o zwiększonym zapotrzebowaniu.

Zalecane są do nowoczesnych budynków z ogrzewaniem podłogowym, ale znakomicie radzą sobie również w starszych budynkach poddawanych termomodernizacji, także tych z ogrzewaniem grzejnikowym.

Pompa ciepła może zastąpić obecne źródło ciepła bądź z nim współpracować i ogrzewać budynki wyposażone w dowolny system ogrzewania:

  • mieszany – grzejniki i ogrzewanie podłogowe,
  • same grzejniki,
  • całościową podłogówkę – rozwiązanie rekomendowane ze względu na najwyższą efektywność pompy ciepła.

Pompa Ciepła Airmax do co i cwu. Fot. Galmet

Współpracując z dodatkowym źródłem, tworzy hybrydowy system grzewczy. W układach biwalentnych, szczególnie w modernizowanych instalacjach, pompa ciepła może stanowić źródło podstawowe, a rolę szczytowego źródła ciepła przejmuje np. kocioł na pellet, gazowy lub kominek.

Co w wypadku dużych mrozów?

W instalacjach, w których powietrzna pompa ciepła stanowi jedyne źródło ciepła w okresach wzmożonego zapotrzebowania na ciepło (silne mrozy poniżej -20°C), może być ona wspierana przez grzałkę elektryczną zabudowaną w urządzeniu.

Zaawansowana technologia produkcji powietrznych pomp ciepła umożliwia optymalne połączenie ekologii i ekonomii. Niskie koszty pozyskania energii cieplnej są możliwe nie tylko dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej, ale również dzięki odpowiedniemu korzystaniu z zalet taryf energii elektrycznej. Popularnym uzupełnieniem powietrznych pomp ciepła są również systemy fotowoltaiczne.

Decydując się na wybór nowego systemu ogrzewania domu lub modernizację istniejącego, warto zatem rozważyć wybór powietrznej pompy ciepła, która zapewni tanie, ekologiczne ogrzewanie domu i wody użytkowej przez cały rok.

Julia Sobaszek

Krajowy doradca ds. pomp ciepła, Galmet