Pierwsze pompy ciepła  do przygotowania ciepłej wody użytkowej na polskim rynku pojawiły się raptem 10 lat temu.

Pierwotnie rozwiązanie pomp ciepła do c.w.u. skierowane było głównie do klientów indywidualnych. Oferty trafiały głównie do użytkowników kotłów na paliwa stałe, jako wygodna i tania w eksploatacji alternatywa do podgrzewania c.w.u latem.

Wzrost sprzedaży pomp ciepła do c.w.u. nastąpił gwałtownie.  Technologia zaczęła się rozwijać dość szybko, a konkurencyjność na rynku wpłynęła na szybki wzrost efektywności urządzeń. Pompy ciepła do c.w.u. stały się produktem przystępnym cenowo, a więc dostępnym dla przeciętnego Kowalskiego.

W celu poszukiwania najtańszych rozwiązań, a co za tym idzie pozyskiwaniu nowych klientów firmy próbowały obniżać pojemność zbiorników ze standardowych 300 l do 150-200l. Później zaczęto wprowadzać nowe konstrukcje zasobników oraz konstruować urządzenia, które mogą pracować na ujemnych temperaturach do -7, a nawet -10 st. Celsjusza.

Podczas gdy jedni producenci obniżają pojemności zasobników, inni stawiają na trend wprost odwrotny.

Pompy ciepła z większymi zbiornikami c.w.u. o pojemności 300-400 l zaczęto stosować nie tylko w domach jednorodzinnych. Przez większe zasobniki znalazły one zastosowanie  również w małych pensjonatach. Rozwiązanie to wydaje się idealne ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na ciepłą wodę zwłaszcza latem, przy zwiększonej liczbie gości.

Przypuszcza się, że w najbliższych latach rozwój rynku pomp ciepła do c.w.u. stopniowo wyhamuje. Mimo uatrakcyjniania produktu poprzez rozwiązania polegające na połączeniu pomp z systemami fotowoltaicznymi, zwiększania pojemności zbiorników c.w.u. oraz połączeniu z systemami wentylacyjnymi rynek ten będzie wypierany przez pompy ciepła typu SPLIT.  Wynika to z faktu, że większość użytkowników poszukuje komfortu już nie tylko latem, co warunkowało wzrost tego rynku, ale również w okresach przejściowych i zimą.

Należy mieć na uwadze, że pompy ciepła typu split pozwalają na odciążenie całego systemu c.w.u. i c.o. Ponadto gwarantują również chłodzenie latem. Urządzenie typu split jest niewiele droższe od pompy ciepła do c.w.u., a może zapewnić komfort przez cały rok.  Nie tylko w lecie, w produkcji c.w.u. ale również w okresach przejściowych. W przypadku całkowitego zastąpienia kotła na paliwo stałe urządzeniem split należy liczyć się jedynie z wyższymi kosztami eksploatacyjnymi.

Rynek pomp ciepła do c.w.u. siłą rozpędu rośnie, ale tempo wzrostu nie jest już tak spektakularne jak kilka lat temu. Obserwując rynek pomp ciepła dochodzę do wniosku, że pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej stają się typowym produktem. Dzisiaj już nikt nie bada rynku sprzedaży zbiorników do ciepłej wody użytkowej, bo to już jest typowy produkt. Z roku na rok, pompy ciepła do c.w.u. staną się typowym produktem.

Adam Koniszewski

Dyrektor ds. Inwestycji w STIEBEL ELTRON Polska