Na jakie parametry należy zwrócić uwagę wybierając pomieszczenie dla tego urządzenia?

Aby pompa ciepła do cwu wykorzystywała wszystkie swoje możliwości i spełniała swoje zadanie jak najlepiej, warto przemyśleć, gdzie ją ustawić.

Pompy ciepła do c.w.u. – gdzie zamontować?

Urządzenia typu pompy ciepła do c.w.u. można montować na zewnątrz lub wewnątrz budynku. Z instalacyjnej praktyki wynika, że najczęściej znajdują one swoje miejsce w pomieszczeniach typu kotłowni, piwnicy, spiżarni, pralni, czy garażu. Warunkiem jest dostęp do energii elektrycznej i przyłącza bieżącej wody. Pompa ciepła z kanałami doprowadzającymi powietrze wewnętrzne/zewnętrzne może być zlokalizowana w każdego rodzaju pomieszczeniu.

Garaż – często wybierane pomieszczenie dla pracy pompy ciepła do cwu

W przypadku montażu pompy ciepła na zewnątrz budynku, należy wybrać miejsce, w którym temperatura utrzymuje się na poziomie 5 – 35 st.C, gdzie możliwe jest odprowadzenie kondensatu, bez utrudnionego dostępu do energii elektrycznej.

Każdy producent podaje optymalną długość kanałów doprowadzających powietrze – podczas lokalizacji takiego urządzenia należy wziąć tę informację pod uwagę. Jeśli urządzenie pracuje na powietrzu wewnętrznym, z pomieszczenia w którym jest zainstalowane, to pomieszczenie to musi mieć odpowiednią kubaturę – to również określa producent. Często ta kubatura to 20m3.

Spiżarnia – idealne miejsce na lokalizację pompy ciepła do cwu

Pompa ciepła do c.w.u. – czy poddasze to dobra lokalizacja?

Częstym pytaniem jest, czy można takie urządzenie zlokalizować na poddaszu. Wszystko zależy od tego, jak zaizolowane jest poddasze oraz jakie temperatury panują tam w lecie, kiedy pompa ciepła do c.w.u. pracuje najczęściej. Każde urządzenie ma maksymalną temperaturę przy której pracuje. Może się okazać, że temperatury panujące w letnie popołudnia przekroczą dopuszczalną temperaturę pracy urządzenia.

Pompa ciepła do c.w.u. – pożądane efekty uboczne?

Wybierając lokalizację dla pompy ciepła do cwu należy pamiętać, że efektem ubocznym jej pracy jest chłodzenie powietrza. Idealne sprawdzi się więc ona nie tylko w kotłowni, czy garażu, ale np w spiżarni, gdzie niska i stała temperatura jest pożądana ze względu chociażby na warunki przechowywania przetworów.

Redakcja GLOBEnergia