Zestawienie TOP50 Pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej obejmuje 12 modeli urządzeń dostępnych na polskim rynku. Aż 13 z 15 modeli posiada możliwość współpracy z instalacją fotowoltaiczną. Wszystkie, ujęte z zestawieniu pompy ciepła charakteryzują się klasą A efektywności energetycznej podgrzewania wody dla klimatu umiarkowanego i deklarowane profilu obciążenia dla podgrzewacza wody i klasą A efektywności energetycznej wg ErP.

Najkrótsza gwarancja na te urządzenia to dwa lata i jest to najczęściej występujący okres gwarancji. W zestawieniu są również urządzenia, które mają trzyletnią, a nawet pięcioletnią gwarancję.

Pompy ciepła do cwu – COP

W zestawieniu zebrano współczynniki COP charakteryzujące poszczególne modele według dwóch rodzajów parametrów wg. normy EN16147: A15/W10-54 i A7/W10-54.

Pompa ciepła Galmet Spectra to urządzenie o najwyższym COP w zestawieniu – dla warunków A15/W10-54.  Producent zadeklarował, że współczynnik ten wynosi aż 3,49. Według warunków A7/W10-54, najwyższą wartość COP zadeklarowała firma Viessmann dla modelu pompy Vitocal 060-A WWKS na poziomie 3,26.

pompy ciepła cwu

Pompy ciepła do cwu – poziom hałasu

Według TOP50 Pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej, urządzenia te generują podczas pracy hałas na poziomie 53-61 dB. Są zatem cichsze od pomp ciepła do grzania i chłodzenia, które przedstawialiśmy w zestawieniu TOP 50 w pierwszym wydaniu kwartalnika GLOBEnergia.

Pompy ciepła do cwu – zakres temperatur pracy

Większość urządzeń zebranych w zestawieniu może pracować w zakresie temperatur -5/+35 ⁰C. Jest również model pompy ciepła firmy Buderus, który może pracować przy temperaturze powietrza zasysanego na poziomie -10⁰C. Firma Daikin  deklaruje, że ich urządzenie może pracować przy temperaturze powietrza zasysanego na poziomie -15⁰C. Są również modele urządzeń, które nie są przeznaczone do pracy przy temperaturach ujemnych. Dla przykładu model firmy Galmet pracuje w zakresie temperatur +7/+35 ⁰C, a model zaprezentowany przez firmę Junkers pracuje w zakresie temperatur +5/+35 ⁰C.

pompy ciepła cwu

Pompy ciepła do cwu – czy to duże urządzenie?

Pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej to urządzenia, których zasobnik jest najczęściej ze stali emaliowanej, polipropylenowy lub emaliowany. Ważą około 100-165 kg. Wysokość tych urządzeń nie przekracza 2 metrów. Pojemność podgrzewacza tych najbardziej popularnych urządzeń na rynku jest bardzo różna. Te ujęte w zestawieniu zaczynają się już od 200 litrów, a kończą się na nawet 500 litrach.

Zapraszamy po kompletne zestawienie do GLOBEnergia 2/2017

Redakcja GLOBEnergia