Pompy ciepła i woda mineralna

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Powietrzne pompy ciepła w Krynkach

W malowniczym miejscu położonym na Podlasiu, 40 km na wschód od Białegostoku, tuż przy granicy z Białorusią znajduje się miejscowość Krynki. Jest to miejscowość z bogatą historią sięgającą XV wieku.

To właśnie tu powracający z łowów z Puszczy Białowieskiej król Władysław Jagiełło spotykał się z księciem litewskim Zygmuntem Kiejstutowiczem. Charakterystycznym dla Krynek jest promienisty układ ulic nawiązujący do stylu paryskiego. Oprócz pięknych krajobrazów, lasów, pól bogactwem miasta jest woda, której własności odpowiadają wodzie mineralnej. To niewielki miasto kojarzone jest obecnie z nazwą wody, jaka jest tu produkowana. Niewyczerpane źródła kryształowo czystej wody biją w Krynkach już od zamierzchłych czasów. Woda ta, wypływając spod ziemi ze studni artezyjskich, pod wpływem naturalnego ciśnienia wydobywa się nad powierzchnię terenu do wysokości trzech metrów.

Spółdzielnia Produkcyjno Handlowa „KRYNKA” jest zakładem produkującym wodę mineralna oraz napoje chłodzące. Dostarcza produktu nie tylko na terenie województwa podlaskiego ale na całą Polskę oraz sąsiednie kraje. Aby lokalny przemysł nie zakłócił równowagi przyrodniczej eksploatacja złóż wody oraz procesy produkcyjne są monitorowane i dostosowywane do światowych wymogów. „Złoto” dla Krynek, jakim jest woda jest surowcem cennym, bo z tego utrzymuje się znaczna część mieszkańców. Linie technologiczne i procesy produkcyjne są stale modernizowane,   tak by nie wpływały negatywnie na środowisko.

Jedną z ostatnich poczynionych inwestycji w Spółdzielni Produkcyjno Handlowej „KRYNKA” jest modernizacja źródła ciepła. Dotychczasowe kotły na olej opałowy w znacznym stopniu zastąpione zostały pompami ciepła. Zapotrzebowanie na ciepło jest na cele centralnego ogrzewania pomieszczeń socjalno-bytowych, hali produkcyjnej, przygotowania ciepłej wody oraz produkcja pary do technologii procesu produkcji butelek. Zastosowana pompy ciepła odzyskujące energie z powietrza, dlatego by nie ingerować w pokłady wodonośne. Pompy Danfoss DHP-A połączone są w kaskadę (2 x 12 kW) tak by moc uzyskana była dopasowana do aktualnych potrzeb. Pompy ciepła służą do ogrzewania pomieszczeń, przygotowania ciepłej wody oraz do wstępnego podgrzewu wody do kotła parowego. (…)

MICHAŁ JUREWICZ

Cały artykuł - GLOBEnergia 1/2009