Podziel się
W latach 1819–1822 dla oddziałów pruskiej piechoty i artylerii zbudowano zespół obronny, złożony z gmachu koszar, szkoły kadetów i obmurowanych wałów od strony Wisły.
Obiekt historycznie zwany jest Koszarami Racławickimi. Kiedy budynek stanowił element fortyfikacji miejskich, znajdowały się tu między innymi stajnie i budynki gospodarcze. W latach 1921–1938 mieściła się tu pierwsza Szkoła Oficerska Marynarki Wojennej w Polsce, przeniesiona następnie do Tczewa, a obecnie mająca swoją siedzibę w Gdyni. Po wojnie mieścił się tu internat technikum budowlanego. Od 1993 roku, po przeniesieniu internatu w inne miejsce, obiekt popadał w ruinę. W 2001 roku budynek Koszar Racławickich został sprzedany przez władze miejskie. Tym razem jego przeznaczeniem miał się stać hotel. Zespoły architektów i konserwatorów zabytków opracowały projekt w którym połączyła się historia budynku z wymaganiami nowoczesnego obiektu hotelowego o wysokim standardzie.
Sprzyjające warunki panujące w hotelu zostały osiągnięte m.in. dzięki zastosowaniu szeregu innowacyjnych rozwiązań w zakresie ogrzewania i wentylacji. Indywidualne sterowanie umożliwia w każdym pokoju dopasowanie temperatury do wymagań i potrzeb Gościa. Specjalnie opracowane systemy stwarzają komfortowe warunki na terenie całego obiektu.
W hotelu Bulwar zastosowano jedno z najnowszych rozwiązań z zakresu infrastruktury zapewniającej ogrzewanie i klimatyzację. Postanowiono maksymalnie wykorzystać energię odnawialną do przygotowania ciepła i chłodu. Do produkcji ciepła wykorzystane zostały pompy ciepła Danfoss DHP-R, pracujące w kaskadzie 5 szt., każda o mocy 42 kW. Jako dolne źródło przygotowano 18 odwiertów, po 182 m każdy, rozstawionych wokół budynku – również tam, gdzie teraz są już drogi i podjazdy. Dolne źródło pełni tu ważną rolę darmowego bufora energii – zimą wykorzystywane na potrzeby ogrzewania, a latem absorbuje zyski ciepła z budynku. System kolektorów słonecznych przygotowuje ciepłą wodę użytkową, wspomaga ogrzewanie budynku oraz podnosi temperaturę dolnego źródła. W związku z tym dolne źródło będzie miało wyższą temperaturę niż w tradycyjnych rozwiązaniach, co przyczyni się do wzrostu współczynnika efektywności COP pomp ciepła i oszczędności z tytułu ich stosowania. Również usuwanie zysków ciepła do gruntu obniża koszty pracy klimatyzacji o około 30% w porównaniu z tradycyjnymi układami produkcji wody lodowej, gdzie zyski ciepła są usuwane do powietrza.
Jednym z największych zalet całego sytemu jest to, iż w zakresie ciepła pracujemy na niskim parametrze, a chłodzenia na wyższym niż normalnie (ok. 14°C), co będzie miało bezpośredni wpływ na koszty codziennej eksploatacji. Układ chłodzenia jest w pierwszej kolejności realizowany z zastosowaniem chłodu pasywnego, następnie wspierany za pomocą sprężarek – innymi słowy komfort klimatyzacji jest osiągany najpierw tylko ze źródeł odnawialnych, a dopiero potem wspomagany przez urządzenia – komentuje Robert Zbierański z firmy Ro-Instal.
Ciepła woda użytkowa przygotowywana jest przez pompy ciepła dwustopniowo w dwóch zestawach zasobników dwupłaszczowych KBH. Otrzymywana jest w ten sposób woda o temperaturze 55–60°C przy nadal możliwie najwyższym COP. Wstępny podgrzew prowadzony jest poprzez pracę skraplaczy, a docelowa temperatura uzyskiwana jest poprzez dogrzanie gorącym czynnikiem chłodniczym pobieranym zza sprężarek. Sterownik nadrzędnej pompy w kaskadzie kontroluje temperaturę w zasobniku końcowym.
Sterownik nadrzędnej pompy ciepła kontroluje również pozostałe obiegi: centralnego ogrzewania ciepła technologicznego i wody lodowej. Kaskada pomp ciepła umożliwiła zestopniowanie mocy wymagane dla budynku w celu grzania, chłodzenia, i ciepłej wody użytkowej.
Dzięki najnowszym rozwiązaniom, takim jak panele solarne i pompy ciepła, hotel istotnie ograniczy emisję szkodliwych substancji na obszar wspaniałej zabytkowej Starówki i nie będzie uciążliwy dla mieszkańców miasta. Zastosowanie technologii energooszczędnych będzie miało również wpływ na zmniejszenie kosztów eksploatacji całego obiektu.
Od samego początku inwestycji zależało nam na zachowaniu historycznego klimatu tego miejsca. Dawny budynek został odremontowany z dbałością o wszystkie elementy architektoniczne, nowa część hotelu swoją formą została dopasowana do otoczenia. Chcieliśmy, aby wizualnie hotel był integralną częścią starego miasta, a jednocześnie oferował wysoki komfort. Można by powiedzieć: zaawansowana technologia, eleganckie wnętrza, a to wszystko w zabytkowej architekturze – mówi Ryszard Urbański, inwestor.
Hotel Bulwar jest przykładem połączenia rewitalizacji obiektu historycznego z jego nowym przeznaczeniem i zastosowaniem technologii, które minimalizują szkodliwy wpływ na środowisko, a zarazem oferują wysoki komfort użytkownikom.
Michał Mika
Cały artykuł - GLOBEnergia 3/2009