Pompy ciepła na topie! Zmiany na rynku urządzeń grzewczych
Rok 2022 upłynął pod znakiem spowolnienia gospodarczego, które było efektem zaburzenia w relacjach handlowych, a także pokaźnego wzrostu kosztów energii elektrycznej. Wiele mówiło się o konieczności wymiany kotłów gazowych, a powielanie tych informacji miało znaczny wpływ na kształtowanie rynku urządzeń grzewczych, w tym rynku pomp ciepła. Który rodzaj pomp ciepła okazał się najbardziej popularny w czwartym kwartale 2022 roku? Przyglądamy się raportowi Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG).
Podziel się
Sytuacja w IV kwartale 2022 na rynku urządzeń grzewczych
W porównaniu do poprzednich kwartałów, w IV kwartale 2022 roku były widoczne spadki w większości grup produktowych z wyjątkiem pomp ciepła, kotłów elektrycznych, kolektorów słonecznych oraz zasobników ciepła. Odnotowane zostało spowolnienie gospodarcze wynikające z łagodniejszej zimy, a także niższych cen opału. Urządzenia gazowe po zawirowaniach z ceną gazu oraz w związku z trendem odchodzenia od ich stosowania w przyszłości w formie samodzielnych źródeł ciepła, nie wróciły jeszcze do stanu z początku roku. W skali całego kwartału, na topie znajdowały się pompy ciepła, których dostępność i sprzedaż ciągle rośnie. Jak zauważa organizacja, obecnie na rynku urządzeń grzewczych występuje też duża niepewność z uwagi na sytuację geopolityczną, w tym wojnę w Ukrainie oraz napięcie na Bliskim i Dalekim Wschodzie. Może to sprzyjać niestabilności cen na rynku paliwowym i mieć przełożenie na decyzje co do wymiany i doboru urządzeń grzewczych.
Pompy ciepła na topie
Duże wyzwanie w IV kwartale stanowił ogromny wzrost popularności pomp ciepła, które w dokumentach unijnych są promowane jako technologia przyszłości. Producenci musieli sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu, nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach Europy. Najbardziej popularne okazały się powietrzne pompy ciepła. Zainteresowaniem cieszyły się głównie urządzenia typu split i monoblok. Podobnie jak w 2021 roku, głównym czynnikiem wpływającym na tak istotne wzrosty sprzedaży pomp ciepła typu powietrze/woda była większa atrakcyjność rozwiązań, przekonanie o efektywności kosztowej tych urządzeń, a także rosnące zainteresowanie technologią, zarówno wśród użytkowników jak i instalatorów. Zauważalny był także wzrost w montażu gruntowych pomp ciepła. Jak zauważa SPIUG, czynnikiem wpływającym na wzrost ich popularności były głównie dofinansowania i dotacje. Widoczne było także zwiększone zainteresowanie hybrydowymi układami z pompami ciepła, gdzie odnotowano trzykrotny poziom wzrostu.
Niżej przedstawiono zmiany rynkowe w IV kwartale 2022 roku z raportu SPIUG.
Wzrastająca inflacja oraz drogie kredyty hipoteczne spowodowały ograniczenie dochodów Polaków oraz ograniczenia w budownictwie jednorodzinnym. Programy dofinansowujące wymianę źródeł ciepła były praktycznie jedynymi pozytywnymi czynnikami wspomagającymi rozwój branży. Na wyraźny wzrost zainteresowania pompami ciepła przełożyła się większa intensywność finansowego wsparcia pomp ciepła w programie „Czyste Powietrze”,ulga termomodernizacyjna oraz program Moje Ciepło.
Problemy z instalatorami
Jak już pisaliśmy na łamach portalu Globenergia.pl również Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) zauważyło, że Europa potrzebuje pół miliona wykwalifikowanych instalatorów pomp ciepła. SPIUG dostrzega również problemy związane z firmami wykonawczymi, które się przekwalifikowują. Organizacja zauważa, że firmy oferujące dotychczas fotowoltaikę w momencie pogorszenia się sytuacji na rynku przebranżowiły się na montaż pomp ciepła. Niestety nie mając w tym obszarze kwalifikacji popełniają błędy instalacyjne, czy doborowe. Zdaniem SPIUG, ta sytuacja może spowodować wyzwania w 2023 roku.
Opracowano na podstawie raportu SPIUG