Nowe etykiety energetyczne stanowią impuls do jeszcze większego rozwoju i zmian w strukturze sprzedaży urządzeń grzewczych. Od 26 września 2019 r. nastąpiła zmiana w etykietowaniu urządzeń grzewczych centralnego ogrzewania. Od tej pory, na etykiecie energetycznej urządzenia grzewczego może pojawić się najwyższa klasa energetyczna A+++. Dla ogrzewania pomieszczeń i ogrzewania wielofunkcyjnego obowiązuje skala od A+++ do D, a dla funkcji podgrzewania wody użytkowej (CWU) skala od A+ do F.

Pompy ciepła Panasonic z najwyższą klasą efektywności energetycznej

Podniesione wskaźniki efektywności energetycznej dotyczą zarówno ogrzewania pomieszczeń jak i ogrzewania wielofunkcyjnego. Nowe, bardziej rygorystyczne kryteria obejmują teraz klasy od A +++ do D oraz od A+ do F dla funkcji CWU.

Większość pomp ciepła Aquarea otrzyma teraz najwyższą ocenę A+++ w niskiej temperaturze. Z kolei etykieta efektywności energetycznej dla funkcji CWU w Aquarea All-in-One wzrosła do oceny A+. Wszystko między innymi dzięki zastosowaniu technologii Panasonic U-Vacua zapewniającej wysoką wydajność izolacji.

Pompa ciepła Panasonic Aquarea

Etykiety efektywności energetycznej są tradycyjnie stosowane od lat 90. XX dla sprzętu AGD, czyli lodówek i zmywarek do naczyń. Po raz pierwszy wprowadzono je do klimatyzatorów i pomp ciepła w 2013 r., a następnie do grzejników pokojowych, podgrzewaczy wody i systemów CWU we wrześniu 2015 r. Etykieta daje konsumentom możliwość porównania różnych urządzeń, w związku z czym pomaga im w podjęciu decyzji zakupowych.

Nowe etykiety energetyczne

Od 26 września 2019 r. istnieje możliwość pokazywania klasy energetycznej A+++ na etykietach produktów. Do tej pory maksymalną klasę stanowiło A++. W tym momencie, w przypadku najefektywniejszych powietrznych i gruntowych pomp ciepła będzie możliwe osiągnięcie klasy A+++ w warunkach temperatury projektowej zasilania 35 stopni.

Źródło: EHPA i PORT PC

Pompy ciepła to niezwykłe urządzenia! Charakteryzują się najwyższą klasą energetyczną A++ i A+++ wśród urządzeń grzewczych, a także najwyższą klasą A+ wśród urządzeń do podgrzewu wody użytkowej.

Więcej informacji na temat systemów klimatyzacji i ogrzewania Panasonic można znaleźć TUTAJ.

Źródła: Panasonic, PORT PC

Redakcja GLOBEnergia