Pompy ciepła Panasonic Aquarea w domach pasywnych Procyon

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

1403 panasonic pan

Pompa ciepła Panasonic Aquarea została zainstalowana w domu pasywnym H1 firmy Procyon, który powstał w Tychowie koło Stargardu Szczecińskiego.

Jak wykazała analiza, dzięki urządzeniu rachunki za ogrzewanie mogą być dwukrotnie niższe niż w przypadku instalacji zasilanych gazem LPG lub olejem opałowym. Budynek w Tychowie to jedyny certyfikowany dom pasywny w województwie zachodniopomorskim.

Charakterystyka obiektu Dom H1 to zaprojektowany przez firmę Procyon model domu jednorodzinnego. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 147 m 2 i składają się na nią cztery pokoje, włączając w to kuchnię. Budynek ma prostą bryłę i jest zwieńczony dwuspadowym dachem. Obiekt w Tychowie był budowany w lipcu i sierpniu 2013 r. Dom został zrealizowany w standardzie budownictwa pasywnego. Otrzymał – jako pierwszy budynek w województwie zachodniopomorskim – certyfikat Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt. Oznacza to, że spełnia szereg norm dotyczących konstrukcji, zastosowanych rozwiązań oraz zużycia energii.

Według definicji przyjętej przez instytut z Darmstadt dom pasywny jest budynkiem o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania, wynoszącym rocznie nie więcej niż 15 kWh/m 2 . Komfort termiczny ma być w nim zapewniony dzięki wykorzystaniu pasywnych źródeł ciepła (mieszkańcy, urządzenia elektryczne, promieniowanie słoneczne) oraz radykalnemu zmniejszeniu strat ciepła związanych z przenikaniem przez ściany i wentylacją (odzysk ciepła w systemie wentylacji). (…)

1403 panasonic wykr

Charakterystyka domu pasywnego przekłada się na wybór rozwiązań dla ogrzewania i chłodzenia.
W założeniach utrzymanie temperatury komfortowej dla mieszkańców powinno być zapewnione dzięki podgrzewaniu świeżego powietrza dostarczanego do pomieszczeń za pomocą mechanicznych systemów wentylacji. Ewentualnie zastosowanie znajdzie również kocioł kondensacyjny, pompa ciepła lub kolektory słoneczne. Optymalne rozwiązanie umożliwia jednoczesne ogrzewanie, wentylację oraz produkcję ciepłej wody użytkowej. W domu H1 został zainstalowany układ łączący pompę ciepła Panasonic i wentylację mechaniczną innego producenta. W standardzie znajduje się również ogrzewanie podłogowe.

Pompa ciepła Aquarea w domu pasywnym Odpowiedzialny za produkcję ciepła w domu H1 system składa się z produkowanej przez Panasonic pompy ciepła Aquarea oraz zbiornika wody użytkowej o pojemności 200 litrów. Sterowanie zapewniają zainstalowane w każdym pomieszczeniu indywidualne regulaminy nastawy temperatury, a kontrolę nad całym systemem – aplikacja IntesisHome. (…)

Analiza kosztowa Z przeprowadzonej przez Procyon analizy wynika, że pompa ciepła jest rozwiązaniem pozwalającym na ograniczenie nakładów związanych z zapewnieniem komfortu termicznego w budynku. Według szacunków roczny koszt ogrzania jednego metra kwadratowego wynosi około 3,7 zł dla temperatury 20°C. (…)

Podsumowanie Pompa Panasonic Aquarea KIT-SDF05E3E5 zainstalowana w domu pasywnym H1 stanowi efektywne źródło ciepła zarówno pod względem wydajności, jak i ponoszonych na ten cel kosztów. Co ważne, jest również rozwiązaniem przyjaznym środowisku.

– Jak pokazują obliczenia, ogrzewanie gazem ziemnym nowo wybudowanego domu o powierzchni 145 m 2 generuje rocznie około 4 500 kg CO 2 . Z kolei zastosowanie pompy ciepła do ogrzewania powoduje, że dom pasywny nie emituje do atmosfery szkodliwych produktów spalania, a zużycie prądu ze względu na małe zapotrzebowanie domu na ciepło, jest bardzo niskie. Pompa ciepła Panasonic Aquarea oferuje bardzo dobrą jakość w stosunku do ceny – przyznaje Aleksandra Szejny, specjalista ds. R&D w firmie Procyon.

Cały artykuł w numerze 3/2014
2014 03 GLOBEnergia