Pompy ciepła popularniejsze od kotłów gazowych – analizujemy dane z Czystego Powietrza!

Pompy ciepła stają się kluczowym narzędziem w uniezależnianiu się od paliw kopalnych, a zwłaszcza tych pochodzących z Rosji. Wysokie ceny węgla, gazu i pelletu, a także możliwość uzyskania dotacji w programie Czyste Powietrze, czy uzyskania ulgi termomodernizacyjnej skłaniają Polaków do zmiany źródła ogrzewania na ekologiczne i bardziej oszczędne pompy ciepła. Trend ten potwierdzają wyniki z analizy wniosków składanych w programie Czyste Powietrze z maja b.r., przekazane przez Polską Organizację Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). Organizacja informuje, że od 2021 r. udział pomp ciepła w programie Czyste Powietrze wzrósł prawie 3-krotnie.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze jest przeznaczony dla właścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych. W ramach programu można uzyskać dofinansowanie do wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy oraz przeprowadzenia niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku. W programie obowiązują trzy poziomy dofinansowania: podstawowy (do 30 tys. zł), podwyższony (do 37 tys. zł) i najwyższy do (69 tys. zł). W programie Czyste Powietrze złożono łącznie prawie 460 tys. wniosków na łączną kwotę dofinansowania równą 8 mld 240 tys. zł (dane na 24 czerwca 2022 r.) Jak podaje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, sumarycznie udział pomp ciepła od początku uruchomienia programu wyniósł 16,5 proc., natomiast udział kotłów gazowych wyniósł 42,3 proc.

Statystyki dla programu Czyste Powietrze (dane na 24 czerwca 2022 r.).
Źródło: Twitter programu Czyste Powietrze.

Wnioski na wymianę źródeł ciepła w maju 2022 r.

W maju 2022 r. udział pomp ciepła we wnioskach złożonych w ramach programu Czyste Powietrze wyniósł 57 proc. Jak zauważa Paweł Lachman - prezes zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), od 2021 r. udział pomp ciepła w programie Czyste Powietrze wzrósł prawie 3-krotnie.

Warto zauważyć, że w maju 2022 r. złożono trzy razy więcej wniosków na pompy ciepła niż na kotły na pellet. Ponadto, wniosków na pompy ciepła było dwa razy więcej niż wniosków na kotły gazowe.

“Szacujemy jako PORT PC, że w 2022 r. udział pomp ciepła w rynku urządzeń centralnego ogrzewania w Polsce będzie stanowił ok. 25 proc.” - komentuje Paweł Lachman, prezes PORT PC.

Prezes PORT PC dodaje również, że po uwzględnieniu 300 tys. sprzedanych klimatyzatorów z funkcją pompy ciepła, urządzenia te mogą stanowić 50 proc. urządzeń grzewczych zamontowanych w 2022 r. 

Zdaniem eksperta, na przełomie października i listopada bieżącego roku, pompy ciepła mogą stanowić nawet ⅔ wniosków o wymianę źródeł ciepła w programie Czyste Powietrze (w ujęciu miesięcznym).

Udział źródeł ciepła we wnioskach w programie Czyste Powietrze.
Źródło: Polska Organizacja Rozwoju Pomp Ciepła PORT PC.

Udział pomp ciepła w poszczególnych województwach

Pod względem udziału pomp ciepła we wnioskach w programie Czyste Powietrze liderem jest województwo kujawsko-pomorskie. Poniżej średniego ogólnopolskiego udziału są województwa: śląskie (47 proc.), podkarpackie (34 proc.), małopolskie (33 proc.) oraz lubuskie (55 proc.).

Udział pomp ciepła we wnioskach do programu Czyste Powietrze w maju 2022 r.
Źródło: PORT PC.

Pompy ciepła vs kotły gazowe

Polska Organizacja Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) zauważa również, że w maju 2022 r. tylko w dwóch województwach (podkarpackie i małopolskie) kotły gazowe miały większy udział niż pompy ciepła. W pozostałych województwach przewagę miały właśnie pompy ciepła.

Udział pomp ciepła i kotłów gazowych we wnioskach do programu Czyste Powietrze w maju 2022 r.
Źródło: PORT PC.

Podział na technologie pomp ciepła

W programie Czyste Powietrze w maju 2022 r. złożono wnioski na prawie 7 tys. pomp ciepła. Na powietrzne pompy ciepła złożono prawie 10 razy więcej wniosków niż na pompy ciepła odbierające ciepło z gruntu lub wody.

Udział pomp ciepła we wnioskach do programu Czyste Powietrze w maju 2022 r. z podziałem na technologie.
Źródło: PORT PC.

W podziale na województwa, największy udział gruntowych pomp ciepła jest widoczny w województwie podlaskim (13,8 proc.). Wysoki udział gruntowych pomp ciepła jest widoczny również w województwie świętokrzyskim (11,7 proc.), oraz lubelskim (12,2 proc.). W skali całej Polski gruntowe pompy ciepła stanowią 5,3 proc., a powietrzne pompy ciepła 51,6 proc.

Źródło: Twitter Paweł Lachman - PORT PC, czystepowietrze.gov.pl.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia