Pompy ciepła szansą rozwoju dla Gmin

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

1205 pompyDlaGmin

Wiele gmin w Polsce boryka się obecnie z problemem braku zasiedlania na ich terytorium. Wynika to z faktu, że znaczna ich część, mimo że znajdują się w bardzo atrakcyjnej lokalizacji (z dala od dużych aglomeracji miejskich), nie jest interesującym miejscem pod kontem inwestycji mieszkalnej bądź rekreacyjnej. Głównym powodem tej sytuacji jest brak infrastruktury, problem z doprowadzeniem mediów, a tym samym wysokie koszty utrzymania.

Szansą dla gmin na przyciągnięcie potencjalnych mieszkańców są programy dofinansowań na odnawialne źródła energii. Przykładem takiego rozwiązania jest pompa ciepła, którą można zainstalować w dowolnym miejscu, dzięki czemu inwestor uniezależnia się od dostawców paliw. Co więcej, pompa ciepła może działać z innymi, już zainstalowanymi systemami, jak kolektor słoneczny, kocioł gazowy lub na paliwo stałe czy systemem rekuperacji. To, jak efektywnie działa pompa ciepła, warto przedstawić na konkretnych przykładach. Jednym z nich jest inwestycja Państwa Ewy i Edwarda Chołysów z Aleksandrowa Łódzkiego, którzy zdecydowali się na system grzewczy z pompą ciepła 10 kW, zasobnikiem wody użytkowej 180 l i ogrzewaniem podłogowym. Od początku korzystania z pompy inwestorzy skrupulatnie prowadzili statystyki pracy urządzenia. Zapisy dotyczyły nie tylko zużycia energii, ale także temperatury wewnątrz i na zewnątrz budynku. W pierwszym mroźnym sezonie grzewczym koszty ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej wyniosły 3600 zł w skali roku, co daje średnio 300 zł miesięcznie. Dla porównania, przeciętne rachunki za ogrzewanie gazem ziemnym to koszt prawie dwa razy wyższy. (…)

Umiejętność pozyskiwania środków na odnawialne źródła energii z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska jest ogromną szansą dla gmin na promocję i dalszy szybki rozwój. Co więcej, dzięki inwestycji w systemy grzewcze, takie jak pompy ciepła, gminy mogą zredukować emisję szkodliwych substancji (CO2, SO2), które są wytwarzane głównie przez kotły węglowe, gazowe i olejowe. Dowolne miejsce instalacji czyni z pompy ciepła rozwiązanie idealne dla osób szukających miejsca pod inwestycje z dala od dużych aglomeracji miejskich, gdzie nie ma możliwości podłączenia np. instalacji gazowej. Realizacje z odnawialnymi źródłami energii zwiększają także komfort użytkowania – większość rozwiązań działa bezawaryjnie, bezobsługowo i nie wymaga pomieszczenia gospodarczego oraz komina.

Joanna Izdebska Danfoss

Czytaj całość w GlobEnergia 5/2012