Pompy ciepła to także chłodzenie

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Gruntowe pompy ciepła – oprócz funkcji grzania – mogą również dostarczać wodę lodową wykorzystywaną do klimatyzacji pomieszczeń.

Odbywa się to dzięki wykorzystaniu niskiej temperatury gruntu lub wód gruntowych, zimą będących dolnym źródłem, ale latem miejscem odprowadzenia zysków ciepła z budynku. Pompy chłodzą jednostopniowo w trybie pasywnym lub dwustopniowo w trybie pasywnym/aktywnym.

Chłodzenie pasywne polega na wykorzystaniu zimnego czynnika obiegu dolnego źródła do klimatyzowania pomieszczeń bez użycia sprężarki pompy ciepła, a więc z minimalnym zużyciem energii elektrycznej potrzebnej jedynie do napędu pomp obiegowych. Czynnik obiegu dolnego źródła schładza się płynąc przez grunt lub przez wodę w wymienniku pośrednim. Do pomieszczeń chłód dostarczany jest poprzez wężownice ogrzewania płaszczyznowego, np. podłogowego. Ten sposób wymaga utrzymania cyrkulującej wody powyżej temperatury punktu rosy; nie jest zatem potrzebne stosowanie chłodzenia opartego na agregacie sprężarkowym w pompie ciepła.

Możliwość wymiarowania wydajności chłodzenia i osiągania zadawanych temperatur w pomieszczeniach klimatyzowanych posiada drugi stopień chłodzenia – chłodzenie aktywne. Polega ono na wykorzystaniu klimatyzowanego budynku jako dolnego źródła ciepła. Czynnik obiegu dolnego źródła schładzany jest płynąc przez parownik pompy ciepła przy pracującej sprężarce. Schłodzony czynnik służy do przygotowania wody lodowej o wymaganych parametrach, np. 70C. Do pomieszczeń chłód dostarczany może być poprzez klimakonwektory lub belki chłodzące, pracujące jak w standardowych układach wody lodowej. Jednak stosowanie do jej wytworzenia pompy zamiast odrębnego agregatu wody lodowej, oprócz zaoszczędzonych środków na jego zakup, pozwala uzyskać oszczędności w zużyciu energii elektrycznej.

Na przykładowej pracy pompy ciepła Danfoss DHP-H 8 widać, że wraz ze zmniejszaniem się temperatury zasilania wzrasta moc chłodnicza i spada moc sprężarki.

Przykładowe pompy ciepła Danfoss DHP posiadają wbudowany moduł chłodzenia pasywnego lub współpracują z zewnętrznym modułem chłodzenia. Moduły zawierają zawory 3-drogowe: włączający obieg przez moduł i regulujące temperaturę wytwarzanej wody lodowej. Wymienniki płytowe rozdzielają obiegi – wodny od glikolowego. (…)

 

MICHAŁ MIKA

Cały artykuł - GLOBEnergia 4/2008

chłodzenie pompami ciepła

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia