Pompy ciepła wykorzystują energię cieplną pobraną ze środowiska naturalnego oraz energię elektryczną, do sprężania czynnika roboczego. Taki urządzeniem jesteśmy w stanie ogrzewać i chłodzić budynek. Źródłem ciepła da pompy ciepła jest woda, grunt, ciepło odpadowe, powietrze. To właśnie powietrzne pompy ciepła są coraz bardziej popularne w naszym kraju.  W grupie pomp ciepła powietrze woda wyróżniamy urządzenia typu monoblok (jednolity układ grzewczy) i urządzenia typu split (rozdzielony układ grzewczy).

Jak wygląda rynek energooszczędnych urządzeń grzewczych oczami dystrybutorów i wykonawców?

Jak twierdzi Bartosz Bigosiński, Wicedyrektor Przedsiębiorstwa „Hydro-Tech” Konin, dystrybutora alpha innotec – rynek ten rozwija się dynamicznie, a klienci zdecydowanie częściej wybierają powietrzne pompy ciepła typu monoblok. Dlaczego?

„Rynek energooszczędnych urządzeń grzewczych w Polsce od kilku lat dynamicznie się rozwija, w wyniku czego rynek pomp ciepła przesunął się z etapu wprowadzenia na etap wzrostu. Bardzo nas cieszy, że ludzie, decydując się na pompy ciepła poza aspektem ekonomicznym myślą również o klimacie. Polski Alarm Smogowy, a także ONZ, apelują w sprawie problemu smogu w Polsce, który przekracza kilkukrotnie normy WHO. My również – jako dystrybutor – chętnie dołączamy się do tego typu inicjatyw. Sami wprowadziliśmy kampanię wizerunkową, której głównym przesłaniem jest „Dbamy o powietrze, którym oddychasz…”. Warto zaznaczyć, że ONZ wskazało pompę ciepła jako najlepsze rozwiązanie problemu smogu w Polsce.

alpha innotec Hydro-Tech

Pompa ciepła powietrze/woda do ustawienia zewnętrznego marki alpha innotec serii alira LWA, źródło: alpha innotec

W tym roku tak samo, jak w poprzednich, osiągnęliśmy wzrost sprzedaży gruntowych pomp ciepła. W porównaniu do wcześniejszych lat obserwujemy bardzo duże zainteresowanie pompami powietrznymi. Rynek pomp ciepła powietrze/woda w okresie 2014-2015 urósł w Polsce o 70%. Wewnątrz tej grupy można zauważyć trend do wybierania pomp typu monoblok zamiast urządzeń typu split – nasilający się zwłaszcza od momentu, gdy te pierwsze zaczęły być wyposażane w inwerter.

 Klienci mają coraz większą świadomość oraz coraz chętniej kupują urządzenia nowoczesne jak np. dostępne w naszej ofercie inwerterowe pompy powietrzne i gruntowe. Odpowiadając na zwiększone zainteresowanie rynku, w listopadzie wprowadziliśmy do oferty kolejne modele gruntowych pomp z regulacją mocy.

W oczach klientów nowoczesna technologia i możliwości sterownika pompy ciepła to teraz najważniejsze cechy produktów. Tu proponujemy na przykład system inteligentnego sterowania instalacją grzewczą obsługiwany aplikacją na urządzenia mobilne.

Sterowanie poszczególnymi pomieszczeniami i możliwość zdefiniowania różnych scenariuszy pracy instalacji to obecnie jeden z podstawowych wymogów stawianych przez użytkowników tak zaawansowanych technicznie systemów grzewczych, jakimi są pompy ciepła”.

Źródło: GLOBEnergia Plus 12/2016

Redakcja GLOBEnergia