Budynek powstaje w strategicznym obszarze centrum Krakowa (ul. Rakowicka 22) i będzie miał kluczowe znaczenie dla przestrzennego zrównoważenia funkcji w przesuwającym się w tę stronę nowym centrum Krakowa.

Wyłoniona jest już koncepcja architektoniczna nowej siedziby Archiwum Narodowego w Krakowie, a zakończenie inwestycji przewidywane jest na 2019 r.

Ogłoszenie o przetargu na budowę archiwum wydano w listopadzie 2016 roku i do tej pory trwało rozstrzyganie jego zwycięzcy. Pretendenci do budowy kilkakrotnie zgłaszali odwołania od decyzji, aż w ostateczności wyłoniono do budowy firmę Skanska.

Jak podaje Dziennik Polski, koszt całej inwestycji wraz ze specjalistycznym wyposażeniem i przeprowadzką może wynieść nawet 110 mln złotych, a inwestycja jest finansowania z budżetu państwa. Koszt samych robót budowlanych ma wynieść ok. 72 mln złotych.

Gmach będzie liczył 14 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej.

Wizualizacja – widok na podwójną fasadę (Źródło: ank.gov.pl)

W nowym budynku mają zostać wykorzystane technologie oparte na odnawialnych źródłach energii. Budynek będzie składał się z dwóch gmachów: magazynowego i biurowego. Wysokość gmachu magazynowego wyniesie 24 metry ( siedem kondygnacji nadziemnych i jedna podziemna). Będzie to budynek w standardzie pasywnym, bez okien, ze temperaturą na poziomie 15 st. C przez cały rok – to tam będą przechowywane dokumenty, mapy, filmy i zdjęcia.

Ściany będą specjalnie zaizolowane, by utrzymywać odpowiednią temperaturę. Nie będzie tam grzejników, ani klimatyzacji. Pracownicy będą wpuszczani do budynku przez specjalne śluzy, by nie wpuszczać powietrza z zewnątrz.

Segment biurowy będzie miał sześć kondygnacji (5 nadziemnych i jedną podziemną). Obiekt będzie wyposażony  z system wentylacji i osuszania powietrza, a przed pożarem będą chroniły systemy gaszenia pożaru za pomocą mgły wodnej. Ogrzewanie będzie oparte na gruntowych pompach ciepła. Uzupełnione będzie powietrznymi pompami ciepła, zainstalowanymi na dachu budynku. Budynek nie będzie podłączony do sieci ciepłowniczej, ani do kotłowni gazowej.

Budynek przeznaczony pod biura będzie miał dodatkową, szklaną fasadę (drugą skórę odsuniętą od właściwej fasady) – takie rozwiązanie ma zapewnić zatrzymywanie ciepła w ciągu zimy  i ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem latem. Tym sposobem zapotrzebowanie na ciepło i energię do klimatyzacji będzie dużo mniejsze.

Źródło: Archiwum Narodowe w Krakowie, Dziennik Polski,

Zdjęcie główne: ank.gov.pl

Redakcja GLOBEnergia