W ostatnich latach wymagania ludzi dotyczące systemów grzewczych znacznie się zmieniły.

Z powodu rosnących cen paliw oraz większej świadomości o konieczności ochrony środowiska, na pierwszym miejscu stawia się ekonomiczność przy zachowaniu komfortu i jednoczesnym oszczędzaniu środowiska naturalnego. Pompy ciepła spełniają te wymagania bardzo dobrze i są dzięki temu idealnym rozwiązaniem. Stosowane są w budynkach jedno- i wielorodzinnych, ale także w budynkach biurowych, przemysłowych oraz użyteczności publicznej. Decydując się na pompę ciepła użytkownik ma do dyspozycji oparty na jednym urządzeniu system, w którym zintegrowane są wszystkie niezbędne funkcje: ogrzewanie, przygotowywanie c.w.u oraz chłodzenie. Do takich celów najlepiej nadaje się pompa ciepła glikol/woda, która wykorzystuje pozyskaną z otoczenia energię zmagazynowaną w gruncie. Od pewnej głębokości grunt ma względnie stałą wysoką temperaturę przez cały rok, a co za tym idzie również wysoką wydajność. Ciepło to przekazywane jest przez kolektor poziomy lub sondy pionowe, w których krąży glikol. Następnie energia cieplna jest z tego obiegu przekazywana na czynnik roboczy w obiegu chłodniczym pompy ciepła. W sezonie grzewczym transportujemy ciepło z gruntu, natomiast w okresie letnim odprowadzamy ciepło do gruntu, pozyskane dzięki chłodzeniu pomieszczeń.

Jednym z przykładów na zastosowanie pompy ciepła gwarantującej wysoki komfort życia w budownictwie wielorodzinnym są luksusowe apartamenty Dębki Playa w nadmorskiej miejscowości Dębki. Piękna, szeroka plaża, bardzo dobre warunki do uprawiania sportów wodnych, wycieczek pieszych i rowerowych sprawiają, że Dębki należą do jednych z najpiękniejszych miejsc na polskim wybrzeżu. Ponadto miejscowość ta leży na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego i przylega do rezerwatu Piaśnickie Łąki. W budynku pensjonatowym z częścią mieszkalną, powstałym w 2007 roku, znajduje się dziesięć apartamentów o powierzchni użytkowej netto ok. 480 m2. Kompleks przylega do małego lasu i oddalony jest zaledwie o kilkaset metrów od plaży. Tak malownicza letniskowa lokalizacja wymusza wręcz zastosowanie instalacji ekologicznej, nie oddziaływającej negatywnie na środowisko naturalne i dbającej o komfort cieplny mieszkańców. Mając to wszystko na uwadze wykonawcza firma instalacyjna Ekobrunn z Wejherowa zaproponowała instalację grzewczą z pompą ciepła i zastosowaniem klimakonwektorów łączących w sobie funkcje ogrzewania i chłodzenia, dzięki którym uniknięto montażu głośnego i drogiego w eksploatacji agregatu chłodniczego.

Źródłem ciepła oraz chłodu są sondy pionowe o łącznej długości 800 mb. Warunki gruntowe oraz ilość miejsca na działce o powierzchni ok. 1300 m2, umożliwiły wykonanie ośmiu odwiertów, każdy o długości 100 mb.

Zastosowano dwusprężarkową pompę ciepła glikol/woda serii Professionell SWP 390 produkcji Alpha-InnoTec, charakteryzującą się współczynnikiem wydajności COP 4,3 przy parametrach B0/W35. Zadaniem urządzenia jest dostarczenie energii cieplnej do przygotowywania ciepłej wody użytkowej, ogrzewanie powierzchni wspólnych grzejnikami panelowymi, ogrzewanie oraz dostarczanie chłodu (w okresie letnim) w pomieszczeniach mieszkalnych poprzez klimakonwektory. Technologia pompy ciepła pozwala na przygotowywanie ciepłej wody użytkowej o temperaturze do ok. +50oC oraz okresowy przegrzew instalacji c.w.u. do temperatury +75oC w celu usunięcia bakterii legionelli. Ciepła woda użytkowa przygotowywana przez pompę ciepła magazynowana jest w dwóch zasobnikach WWS 507 o łącznej pojemności 1000 litrów. Instalację centralnego ogrzewania zaprojektowano na parametry +55/45oC, natomiast instalację chłodu na parametry +14/18oC.

W celu chłodzenia pomieszczeń zastosowano system pasywnego chłodzenia przy pomocy sond pionowych z dynamicznym chłodzeniem z zastosowaniem klimakonwektorów. Aby spełnić to zadanie do pompy ciepła Alpha-Innotec SWP 390 dobrano specjalne wyposażenie do pasywnego chłodzenia WTK2, również tego samego producenta, oparte na płytowym wymienniku ciepła z miedziowymi lutami.

Ze względu na charakter budynku oraz konieczność zapewnienia najwyższego komfortu dla jego mieszkańców, w pomieszczeniu z pompą ciepła zamontowano dodatkowo specjalną kapsułę wyciszającą SH 1 produkcji Alpha-InnoTec, która zbudowana jest z paneli tłumiących dźwięk wypełnionych skalną wełną mineralną. Kapsuła ta pozwala na obniżenie poziomu głośności pracy pompy ciepła o ok. 10 dB w odległości 1 metra od urządzenia.

Wysoki komfort cieplny, a do tego ekonomiczność – to czynniki, które przekonują do wyboru pompy ciepła do ogrzewania każdego budynku, w tym także budynków z mieszkaniami o bardzo wysokim standardzie.

Dorota Kowalska, Bartosz Bigosiński
Przedsiębiorstwo „Hydro-Tech” Konin

 

Cały artykuł – GLOBEnergia 3/2009

pompy ciepła w budownictwie