Hotel SPA Wieniawa to zespół pałacowo-dworski w okolicach Trójmiasta w niewielkiej odległości od morza. Jest miejscem idealnym zarówno do odpoczynku, pracy i zabawy. W obiekcie znajduje się 31 przytulnych pokoi, z których 16 znajduje się w XIX-wiecznym pałacu, kolejne 15 w nowo wybudowanym Dworku.

Prócz pokoi, w obiekcie znajduje się również restauracja dla gości, sale konferencyjne, strefa relaksu SPA (w tym 5 gabinetów zabiegowych, m.in. hammam), całoroczne korty tenisowe, sale do gry w squasha, symulator gry w golfa, a także kryty basen i dwie sauny. Pałac w Rekowie dumnie wpisuje się w polską historię. Już w XIV wieku pojawiły się zapiski, z których wynika, iż Rekowo było posiadłością rycerską. Przez wiele wieków majątkiem rekowskim oraz pałacem zarządzały wysoko postawione osobistości, nadając tym mu reprezentacyjny charakter.

Po zakończeniu II wojny światowej i opuszczeniu majątku przez jego ostatniego prawowitego właściciela, budynek został zniszczony. W późniejszym okresie majątek przekształcono w Państwowe Gospodarstwo Rolne. W latach 60. powstał na jego terenie Warzywniczy Zakład Doświadczalny, a w pałacu mieściły się biura, świetlica, biblioteka oraz kawiarenka, a nawet mieszkania. Dopiero w 1994 roku obiekt wrócił w prywatne ręce. Obecnie, pięknie odrestaurowany, pod opieką konserwatora zabytków, pałac jest perełką architektoniczną Ziemi Puckiej, a park, w którym znajduje się liczny starodrzew, jest wspaniałym miejscem nie tylko wypoczynku, ale również zabawy. Malownicze położenie, a także zabytkowy charakter kompleksu Wieniawa były jednymi z argumentów do zapewnienia ekologicznego źródła ciepła.

Ogrzanie dużej powierzchni obiektu (2 500 m2), kompleksu basenowego, produkcja ciepłej wody użytkowej, a także zapewnienie odpowiedniej wentylacji oraz pasywnego chłodu były głównymi założeniami projektowanej instalacji. Bilans mocy grzewczej został ustalony na podstawie obliczeń dla ogrzewania klimakonwektorami, podłogowego, grzejnikowego i założeń projektu podstawowego. Wynosi on: dla ogrzewania (całości) – 80 kW, dla nagrzewnicy basenu (grzanie z bufora stałotemperaturowego zapewniającego niezmienną temperaturę przez cały rok) – 7 kW, dla wentylacji – 68 kW, dla produkcji ciepłej wody użytkowej – 50 kW, centralnej wentylacyjnej kuchni – 30 kW oraz centrali basenowej z własną i dodatkową nagrzewnicą elektryczną – 20 kW. Ogółem zapotrzebowanie na ciepło wynosi 255 kW.

Do pokrycia zapotrzebowania na ciepło w obiekcie zamontowano dwie gruntowe pompy ciepła marki Alpha-InnoTec serii SWP 1100 w ustawieniu wewnętrznym, bufor c.o. oraz 3 zasobniki ciepłej wody użytkowej Alpha-InnoTec WWS 507, każdy o pojemności 500 l.

Grzegorz Kreft
Przedsiębiorstwo „HYDRO-TECH” Konin

okladka 4 2014Cały artykuł z kompletnym opisem instalacji dostępny  GLOBEnergia 4/2014