
Podziel się
Zamek Królewski w Niepołomicach wybudowano w połowie XIV wieku na polecenie króla Kazimierza Wielkiego. Służył on przede wszystkim jako miejsce, z którego wyruszano na polowania do Puszczy Niepołomickiej.
Pierwotny gotycki wygląd zamku był wielokrotnie zmieniany przez kolejnych władców. Dzisiaj zachował się jego renesansowy charakter, w postaci czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem, nadany za czasów Zygmunta Augusta. Pozostały również włoskie ogrody Królowej Bony usytuowane po południowej stronie budynku. Obecnie obiekt znajduje się pod opieką Fundacji Zamku Królewskiego w Niepołomicach.
Dyrektor Fundacji pan Leszek Stankiewicz wspomina z ulga odlegle już czasy kiedy Zamek ogrzewany był za pomocą drewna, węgla czy później prądu elektrycznego. Od wielu już lat, a mianowicie od 1995 roku, część obiektu wyposażona jest w nowoczesne i ekologiczne ogrzewanie oparte o pompy ciepła.
Pomysł na tego typu rozwiązanie problemu ogrzewania dużej powierzchni pochodzi z Austrii. W tamtych czasach była to jedna z pierwszych instalacji pomp ciepła w Polsce.
Obecnie system centralnego ogrzewania tworzą dwie pompy ciepła, dwa zbiorniki buforowe c.o. oraz 32 sondy kolektora gruntowego. Ciepło zgromadzone w gruncie, pod ogrodami Królowej Bony, odbierane jest przez solankę krążącą w sondach kolektora gruntowego, spiralnego. Rury kolektora położone są na głębokości około 2 m, zajmując powierzchnię około 2500 m2. Poszczególne sondy skierowane są do jednej z trzech studzienek zbiorczych, a stamtąd solanka transportowana jest do pomp ciepła znajdujących się w budynku. (…)
Cały artykuł - GLOBEnergia 3/2007

