Energia elektryczna jest produkowana przez instalację fotowoltaiczną nie zawsze wtedy, kiedy jej tak naprawdę potrzebujemy, albo produkowana jest w określonych porach dnia i roku w nadmiarze. Co zrobić by ją maksymalnie wykorzystać?

W maksymalnym zagospodarowaniu energii z instalacji fotowoltaicznej może pomóc pompa ciepła.

Pompa ciepła z fotowoltaiką – zgrany duet?

Łącząc więc instalację fotowoltaiczną z pompą ciepła, lub stosując dostępne na rynku rozwiązania pakietowe, możemy dobrać instalację fotowoltaiczną, która wyprodukuje w ciągu roku dokładnie tyle energii ile w ciągu roku potrzebuje budynek na cele gospodarcze i właśnie przytoczona wcześniej pompa ciepła.
Można posłużyć się przykładem pompy Vitocal 200-S AWB-M-E-AC, która współpracując z dedykowanym licznikiem energii umożliwia zwiększenie zużycia energii na potrzeby własne w momencie kiedy energia oddawana jest do sieci energetycznej.

Takie rozwiązanie umożliwia zmniejszenie ilości energii, którą instalacja oddaje do sieci, a co za tym idzie nie ponosi się tzw. “kosztów magazynowania energii w sieci”. Koszt magazynowania wynosi, dla instalacji prosumenckich 20% (dla instalacji do 10 kWp) lub 30% (powyżej 10 kWp).

Wykorzystanie energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej w budynku z licznikiem dwukierunkowym (Źródło: Viessmann)

Energia elektryczna wyprodukowana przez system fotowoltaiczny, a konsumowana przez pompę ciepła przede wszystkim spowoduje obniżenie kosztów ogrzewania, w stosunku do zasilania jej prądem z sieci, czy ogrzewania budynku innymi źródłami. Kluczem jest w tym momencie odpowiednio skonfigurowany system.

Optymalny system PV na istniejącym budynku – wyzwania

Jeśli mówimy o budynkach istniejących, problemem w doborze optymalnego systemu fotowoltaicznego pokrywającego zapotrzebowanie obiektu może być niewystarczająca powierzchnia dachu, lub po prostu zbyt skomplikowana konstrukcja dachu, na której przestrzeń montażowa będzie zdecydowanie ograniczona. Wtedy, można ograniczyć się do projektowania systemu o możliwie największej mocy i pokrywaniu w części zapotrzebowania obiektu na energię elektryczną w skali roku.

Jednym z proponowanych rozwiązań w budynku w istniejącym systemem grzewczym jest zmiana systemu przygotowania ciepłej wody użytkowej w budynku poprzez zastosowanie pompy ciepła – np. Vitocal 060-A T0S do podgrzewu wody użytkowej.
Jest to pompa ciepła zabudowana na zasobniku wody użytkowej o pojemności 180-254 litry. Zainstalowana w górnej części urządzenia pompa ciepła wykorzystuje powietrze w najbliższym otoczeniu urządzenia i przez układ pompy ciepła podgrzewa wodę użytkową.

Zastosowany w regulatorze interfejs SG-Ready umożliwia włączenie pompy ciepła wtedy, kiedy dostępna jest energia z instalacji fotowoltaicznej. Podanie sygnału odbywa się bezpośrednio z falownika fotowoltaicznego, który wyposażony jest w odpowiednie przekaźniki. W momencie, kiedy zostanie osiągnięty odpowiedni poziom energii produkowanej przez instalację fotowoltaiczną, załączana zostaje pompa ciepła.

Fotowoltaiczne rozwiązania pakietowe

Dobrym i często polecanym rozwiązaniem jest skorzystanie z systemów pakietów przygotowanych i skompletowanych przez dostawców i producentów.

Rozwiązania pakietowe, to gotowe komplety, w których producenci zestawili ze sobą moduły fotowoltaiczne z dedykowanym falownikiem.  Są też pakiety zawierające od razu zestawy montażowe, dedykowane danej instalacji. Zapewniają one długoletnią i bezproblemową eksploatację.

Trzeba pamiętać, że instalacje PV tak naprawdę budujemy raz na kilkanaście lat eksploatacji, w związku z tym te zestawy montażowe pełnią kluczową rolę, jeśli chodzi o rozwiązanie całej inwestycji. Podając przykład firmy Viessmann – do gotowych kompletów fotowoltaicznych, producent proponuje dodatkowo konkretne pompy ciepła, których model zależy od parametrów budynku.


Przykłady pakietowych propozycji od Viessmann (Źródło: Viessmann)

Redakcja GLOBEnergia