Pompy ciepła zamiast autobusów Volvo – Szwedzi inwestują duże pieniądze w fabrykę pomp ciepła

To świetne wieści dla rynku pracy we Wrocławiu! W stolicy Dolnego Śląska pojawił się zupełnie nowy inwestor, który planuje otworzyć ogromną fabrykę pomp ciepła. Inwestycja ta przyniesie duże nakłady finansowe, co wzmocni lokalną gospodarkę. Co najważniejsze, spodziewane jest powstanie wielu nowych miejsc pracy.

Podziel się
Kilka tygodni temu Volvo Buses, jedna z kluczowych firm w stolicy Dolnego Śląska, ogłosiła niepokojącą wiadomość o zamknięciu swojej fabryki autobusów. Zakład, który znajduje się na terenie Swojczyc we Wrocławiu, będzie działał tylko do początku 2024 roku. Jest to decyzja, która dotknie 1500 pracowników, którzy utracą swoje zatrudnienie.
Oznajmiono jednak, że część terenów obecnej fabryki Volvo Buses ma zamiar nabyć nowy inwestor, również pochodzenia szwedzkiego. Volvo podpisało list intencyjny w sprawie sprzedaży wydzielonych nieruchomości we Wrocławiu na rzecz spółki Vargas Holding, która poinformowała o planach otwarcia własnej fabryki w tym miejscu. Szczegóły projektu pozostały jednak nieznane. Wiadomo jednak było, że firmie zależy na możliwości przyspieszenia dekarbonizacji i ochronie środowiska, a ich rozwiązanie będzie związane z rozwiązaniami energetycznymi dla domów.
Czego będzie dotyczyć produkcja?
Mamy już oficjalne potwierdzenie, że w nowej fabryce będą produkowane pompy ciepła, a spółka Aira - najmłodsza ze spółek należących do szwedzkiego koncernu - podjęła się tej inwestycji. Mimo że fabryka będzie działać w innym sektorze niż dotychczas, kluczowym czynnikiem jest możliwość zatrudnienia doświadczonej kadry niezbędnej do uruchomienia działalności i przyszłej ekspansji. Dlatego też w liście intencyjnym podkreślono, że część pracowników Volvo Buses otrzyma propozycję pracy. Produkcja ma rozpocząć się w 2024 roku, a następnie być rozwijana w kolejnych latach.
Co jeszcze wiemy?
Planuje się stopniowy rozwój fabryki, który będzie odbywał się w kilku etapach. Na początku zatrudnienie będzie obejmować jedynie 500 pracowników, a następnie będzie stopniowo zwiększane wraz z rozwojem firmy. Ostatecznym celem jest zatrudnienie 1500 pracowników.
Mimo że Aira nie będzie budować fabryki od podstaw, bo wykorzysta istniejące hale produkcyjne po Volvo Buses, to koszt tej inwestycji będzie ogromny, szacowany na setki milionów złotych. Większość środków finansowych zostanie zainwestowane w dostosowanie hal i wyposażenie ich w odpowiednie linie produkcyjne.
Przyspieszenie dekarbonizacji
Inwestycja Airy ma na celu redukcję emisji CO2 pochodzącej z ogrzewania mieszkań oraz zmniejszenie zależności od importowanego gazu w celu obniżenia rachunków za energię. Ogrzewanie budynków mieszkalnych stanowi aż 10% emisji CO2 w Europie i jest trzecim największym źródłem emisji dwutlenku węgla! W odpowiedzi na to wyzwanie, firma dąży do uproszczenia procesu dekarbonizacji domów poprzez wprowadzenie kompletnego systemu energetycznego opartego na pompach ciepła.
Dodatkowo, firma oferuje swoim klientom stałą miesięczną opłatę, która przynosi znaczne oszczędności na rachunkach za energię w porównaniu do obecnych rozwiązań. W ten sposób promuje się popularność pomp ciepła oraz ich efektywność. Planuje się również integrację instalacji z magazynami energii i systemami fotowoltaicznymi. Cały system ma być w pełni zintegrowany, zapewniając zrównoważony i efektywny sposób dostarczania energii do mieszkań.
Vargas Holding podjął decyzję o umiejscowieniu fabryki we Wrocławiu z powodu korzystnej propozycji przedstawionej przez Volvo Buses oraz możliwości szybkiego rozpoczęcia produkcji, co miało kluczowe znaczenie dla tego inwestora. Ambicją firmy Airy na rok 2030 jest rozszerzenie swojej działalności na rynek zagraniczny, aby propagować i wprowadzać swoje innowacyjne rozwiązania na globalną skalę.
Zdjęcie główne: Volvo Buses