Pomysłowa klimatyzacja w oparciu o wody jeziora geotermalnego

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Pomysłowa klimatyzacja w oparciu o wody jeziora geotermalnego

Władze Międzynarodowego Lotniska w Nashville (MNAA) w Tennessee zamieniły tradycyjny system chłodzenia na tymże lotnisku na układ, który zapewnia chłód z geotermalnego jeziora.

"To niezwykły projekt ze względu na jego zakres, pomysłowość i efektywność", komentuje Rob Wigington w oświadczeniu z 17 maja. "Jest on historyczny, ponieważ znacząco zmniejszy zużycie energii elektrycznej i wody pitnej, co spowoduje wysokie oszczędności w skali roku."

Rzecznik stowarzyszenia MNAA tłumaczy, że projekt wykorzystuje wodę o temperaturze 10˚C, która krąży w zamkniętych pętlach rur i wymiennikach ciepła geotermalnego zanurzonych w kamieniołomie. Są one zintegrowane z instalacją centralnego chłodzenia całego terminalu. Oprócz systemu chłodzenia, projekt pozwala również na wykorzystanie wody do nawadniania krajobrazu otaczającego kamieniołom.

Według MNAA zużycie energii do chłodzenia sprzętu na lotnisku uległo zmniejszeniu o 50% od momentu, kiedy system zaczął funkcjonować na lotnisku, czyli w lutym bieżącego roku. MNAA ma nadzieję, że projekt pozwoli zmniejszyć zużycie energii elektrycznej o 6 000 kW podczas szczytowego zapotrzebowania i doprowadzić do rocznych oszczędności w wysokości 1,3 mln kWh energii i 113 550 000 milionów litrów wody pitnej. Eksperci  szacują, że oszczędności mogą przekroczyć 430 000 $ rocznie.

Pomysł został opracowany i skonstruowany przez firmy Energy Systems, Garver i Smith Seckman Ried. Za ten projekt geotermalnego jeziora MNAA otrzymała w 2016 nagrodę za osiągnięcia środowiskowe w kategorii Innowacyjne/Specjalne projekty przyznawaną przez Międzynarodową Radę Portów Ameryki Północnej.

Źródło: renewableenergyworld.com