Dokładnie 1235 kolektorów słonecznych zasilających gospodarstwa domowe w ciepłą wodę zostanie zainstalowanych w Terespolu. Prace mają zakończyć się 30 września 2015. 

Łączna moc wszystkich instalacji solarnych marki Hevalex wyniesie 2,41 MW. Dzięki temu w sumie 382 gospodarstwa domowe zyskają darmową ciepłą wodę nawet przez 70% dni w roku. Inwestycja jest dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Właściciele domów byli zobowiązani pokryć jedynie 15% wartości inwestycji. Projekt jest realizowany przez Miasto Terespol. To pierwsze kolektory solarne w mieście, które powstaną przy partycypacji samorządu i środków unijnych. 
 
Jak podkreśla Jacek Danieluk, burmistrz Terespola zainteresowanie wśród mieszkańców było ogromne. A świadczy o tym m.in. fakt, że lista rezerwowa chętnych wciąż się wydłuża. W wyniku tej inwestycji blisko 30% gospodarstw domowych zamieszkujących domy jednorodzinne na terenie miasta będzie posiadało własne instalacje solarne.
 
Dzięki odnawialnym źródłom energii mieszkańcy będą mogli zaoszczędzić na ogrzewaniu wody. Skorzysta też miasto poprzez wyraźne ograniczenie emisji spalin. Dostrzegamy w tym względzie znaczny potencjał, dlatego już powoli myślimy o kolejnym projekcie, tym razem związanym z montażem paneli fotowoltaicznych wykorzystywanych do produkcji energii elektrycznej – informuje burmistrz.
 
Wykonawcą instalacji jest spółka Soleo z Białegostoku. 
Montaż 382 instalacji zgodnie z umową musi zostać wykonany do końca września. Czasu jest jednak wystarczająco dużo. Realizując zlecenie o podobnej skali w Siemiatyczach, montaż kolektorów w 333 domach zajęło nam około 1,5 miesiąca, a dodatkową trudność stanowiła wówczas niesprzyjająca aura panująca na przełomie grudnia i stycznia. Jesteśmy więc zupełnie spokojni o wypełnienie powierzonego zadania – zaznacza Paweł Sokół, współwłaściciel Soleo, która pokonała trzy inne startujące do przetargu firmy.
 
Wcześniej spółka montowała kolektory słoneczne m.in. na terenie gmin: Siemiatycze, Turośń Kościelna i Jasionówka.