Ponad 1200 kolektorów słonecznych w Terespolu

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Dokładnie 1235 kolektorów słonecznych zasilających gospodarstwa domowe w ciepłą wodę zostanie zainstalowanych w Terespolu. Prace mają zakończyć się 30 września 2015. 

Łączna moc wszystkich instalacji solarnych marki Hevalex wyniesie 2,41 MW. Dzięki temu w sumie 382 gospodarstwa domowe zyskają darmową ciepłą wodę nawet przez 70% dni w roku. Inwestycja jest dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Właściciele domów byli zobowiązani pokryć jedynie 15% wartości inwestycji. Projekt jest realizowany przez Miasto Terespol. To pierwsze kolektory solarne w mieście, które powstaną przy partycypacji samorządu i środków unijnych. 
 
Jak podkreśla Jacek Danieluk, burmistrz Terespola zainteresowanie wśród mieszkańców było ogromne. A świadczy o tym m.in. fakt, że lista rezerwowa chętnych wciąż się wydłuża. W wyniku tej inwestycji blisko 30% gospodarstw domowych zamieszkujących domy jednorodzinne na terenie miasta będzie posiadało własne instalacje solarne.
 
- Dzięki odnawialnym źródłom energii mieszkańcy będą mogli zaoszczędzić na ogrzewaniu wody. Skorzysta też miasto poprzez wyraźne ograniczenie emisji spalin. Dostrzegamy w tym względzie znaczny potencjał, dlatego już powoli myślimy o kolejnym projekcie, tym razem związanym z montażem paneli fotowoltaicznych wykorzystywanych do produkcji energii elektrycznej – informuje burmistrz.
 
Wykonawcą instalacji jest spółka Soleo z Białegostoku. 
- Montaż 382 instalacji zgodnie z umową musi zostać wykonany do końca września. Czasu jest jednak wystarczająco dużo. Realizując zlecenie o podobnej skali w Siemiatyczach, montaż kolektorów w 333 domach zajęło nam około 1,5 miesiąca, a dodatkową trudność stanowiła wówczas niesprzyjająca aura panująca na przełomie grudnia i stycznia. Jesteśmy więc zupełnie spokojni o wypełnienie powierzonego zadania – zaznacza Paweł Sokół, współwłaściciel Soleo, która pokonała trzy inne startujące do przetargu firmy.
 
Wcześniej spółka montowała kolektory słoneczne m.in. na terenie gmin: Siemiatycze, Turośń Kościelna i Jasionówka.