Ponad 2 tys. gmin zawarło porozumienia w sprawie realizacji programu Czyste Powietrze

Jedną z podstaw programu Czyste Powietrze są porozumienia z gminami w sprawie realizacji dofinansowań do wymiany kopciuchów lub termomodernizacji. Według danych na dzień 29 października 2021 roku, ponad 2 tys. gmin zawarło porozumienie z NFOŚiGW. Przedstawiciele rządu wielokrotnie podkreślali, że aktywne uczestnictwo gmin jest kluczowe dla rozwiązania problemu smogu.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Większość gmin ma porozumienie w ramach Czystego Powietrza

Jak czytamy na stronie programu Czyste Powietrze, według stanu na 29 października 2021 roku, dokładnie 2067 gmin zawarło porozumienie w sprawie realizacji programu na ich obszarze. O ile sama liczba cieszy, to w dalszym ciągu wiele gmin nie podjęło kroków w stronę podpisania porozumienia. Polski Alarm Smogowy publikował we wrześniu listę gmin, które nie zgłosiły się do programu. Wówczas informowaliśmy, że jest to prawie jedna piąta spośród 2477 gmin w Polsce.

Wśród gmin, które podpisały porozumienia, najchętniej walczą ze smogiem gminy z województwa małopolskiego i świętokrzyskiego. Mając na uwadze aktywność JST to Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawił wyniki trzeciej edycji rankingu najbardziej aktywnych gmin w programie Czyste Powietrze. W pierwszej setce rankingu znalazły się aż 52 gminy z województwa śląskiego. W dalszym ciągu znaczna część mieszkańców regionu nie słyszała o regulacjach antysmogowych.

Były zachęty dla gmin

Rząd w celu przyśpieszenia realizacji programu, przedstawił w tym roku pakiet bonusów dla gmin, które dołączyły do programu Czyste Powietrze do września. Narodowy Fundusz zaproponował dodatkowe zachęty dla gmin w celu przyśpieszenia realizacji programu Czyste Powietrze, ale i dotarcia do jak największej liczby osób potrzebujących. Jednostki samorządu terytorialnego, które dotychczas wahały się ze zgłoszeniem i podpisaniem porozumienia o współpracy, które zadeklarowały chęć przystąpienia do programu, czyli 15 września 2021 roku, mogły skorzystać z dodatkowych zachęt finansowych zachęt. Bonusy dla gmin składały się z trzech komponentów. System zachęt objął wsparcie na utworzenie oraz bieżące funkcjonowanie punktów informacyjno-konsultacyjnych dla mieszkańców (do 30 tys. zł), nowe stawki za złożony wniosek o dofinansowanie z terenu gminy (150 zł przy podwyższonym poziomie dofinansowania i 50 zł przy podstawowym, a było to odpowiednio 100 zł i 0 zł) oraz do 16 mln zł na premiowanie gmin, które w danym roku wykażą się największą aktywnością pod względem liczby składanych wniosków w programie Czyste Powietrze.

Program Czyste Powietrze - do wymiany pozostało 2,7 mln kotłów

Program Czyste Powietrze, którego wartość szacuje się na ponad 100 mld zł, ma na celu wymianę nieefektywnych urządzeń grzewczych oraz przeprowadzenie termomodernizacji w trzech milionach budynków jednorodzinnych. Program wspiera wdrażanie uchwał antysmogowych, które zakazują użytkowania pozaklasowych urządzeń grzewczych. Według szacunków w najbliższych latach będzie konieczna wymiana 2,7 miliona domowych urządzeń grzewczych dla wypełnienia wymagań uchwał antysmogowych.

Zobacz również