Raport o globalnym rynku energetyki słonecznej off-grid w 2. połowie roku 2015 – Global Solar Off-Grid Semi-Annual Market Report July December 2015 – ujrzał światło dzienne 17 maja 2016 roku. 

 

Jest to pierwsza z serii sześciomiesięcznych aktualizacji, przygotowana przez The Global Off-Grid Lighting Association (GOGLA) i IFC Lighting Global we współpracy z Berenschot, będących uzupełnieniem biennale „Off-Grid Solar Market Trends Report” z lutego roku 2016. Wspólnie stanowią najbardziej kompleksowe źródło  informacji o zmianach dynamiki i trendach na słonecznym rynku off-grid i są odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie ze strony inwestorów, producentów, dystrybutorów i pozostałych graczy mających udział w rynku.
 
Raport ujawnia dane o półrocznej sprzedaży produktów, co pozwala na systematyczną identyfikację kluczowych trendów i analityczny wgląd w zmiany na rynku. Przygotowany został na podstawie danych dostarczonych przez 31 firm, z których 26 firm to producenci urządzeń, a 5 zajmuje się wyłącznie dystrybucją produktów. 
 
Z raportu wynika, że utrzymuje się szybki rozwój rynku – w 2. połowie 2015 roku sprzedanych zostało ponad 4 miliony słonecznych urządzeń off-grid o zweryfikowanej jakości, co przełożyło się na ponad 110 milionów $ dochodu.
 
Po raz pierwszy uwzględnione zostały także dane o przychodach firm, co pozwala na stworzenie jeszcze bardziej kompletnego obrazu rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych i systemów słonecznych dla domów w tym okresie.
 
Badania tego typu pomagają nie tylko w podejmowaniu świadomych decyzji przez osoby zaangażowane w rynek i finansistów, ale przyczyniają się także do wzmocnienia wpływów sektora na rozwój społeczny, który jest bardzo istotny z punktu widzenia rządów, inwestorów i organizacji.