Ponad 50% prosumentów w Kalifornii od razu inwestuje w magazyn energii!

Zmiany w systemie rozliczania prosumentów w stanie Kalifornia przyniosły pożądany skutek – więcej nowych prosumentów staje się fleksumentami. Wśród nowych inwestorów w fotowoltaikę rezydencyjną, w kwietniu tego roku ponad 50% z nich od razu kupiło magazyn energii. System elektroenergetyczny Kaliforni obecnie przoduje w tempie tranformacji energetycznej.

Podziel się
Więcej fleksumentów niż prosumentów
Nic tutaj nie jest przypadkowe. Mieszkańcy Kaliforni widzą spadające koszty magazynów energii i potrzebę inwestycji w te urządzenia. W ciągu ostatniego roku do zmian na rynku prosumenckim przyczyniło się przede wszystkim wprowadzenie nowego systemu rozliczeń – net-billingu.
Mikroinstalacje w Kaliforni to te o mocy zainstalowanej mniejszej niż 1 MW. Sumaryczna moc instalacji w net-meteringu to obecnie ponad 12 MW. Z czego 99,5% prosumenckich mikroinstalacji jest w net-meteringu.
W Kaliforni system net-billingu obowiązuje instalacje zgłoszone do przyłączenia od 15 sierpnia 2023 r. Od tamtego też czasu widać spadek zainteresowania inwestycjami w fotowoltaikę przydomową. Jednocześnie w okresie przejściowym instalowano najwięcej nowych instalacji, bo wiele osób chciało się jeszcze załapać na net-metering.
Na poniższym wykresie:
NEM 2.0 – Net Metering
NBT – Net Billing
Q1 – pierwszy kwartał danego roku

W pierwszym kwartale 2024 r. kalifornijczycy zainstalowali 46 631 instalacji fotowoltaicznych. Od stycznia 2022 r. co miesiąc przybywało średnio 21 000 systemów fotowoltaicznych.
W październiku 2023 r. około 20% prosumentów zdecydowało się na montaż w swojej instalacji systemu magazynowania energii elektrycznej. W kwietniu 2024 r. liczba ta wzrosła do ponad 50%.

Współczynnik przyłączania magazynów energii wynoszący 50% lub więcej to znacząca zmiana dla branży fotowoltaicznej w stanie. Systemy fleksumenckie (zawierające zarówno instalację PV jak i magazyn energii) stanowią około 9% pośród instalacji rozliczanych w net-meteringu. Ponad 40 000 nowych instalacji pojawiło się między październikiem 2023 r. a kwietniem 2024 r., co przekłada się na 232 MW nowej mocy magazynowania baterii w stanie.
Chociaż wprowadzenie net-billingu wprowadziło zamierzony efekt zachęcania do instalowania większej liczby magazynów energii, decyzja o ustanowieniu nowego systemu rozliczeń nie spodobała się zwolennikom energetyki obywatelskiej. Zmiana ta zwiększyła ogólną cenę inwestycji w fotowoltaikę prosumencką. Tym samym czas potrzebny do osiągnięcia zwrotu z inwestycji wydłużył się. Nie można jednak zapomnieć, że posiadacze magazynów energii stali się bardziej niezależnymi od blackoutów, które w Stanach zdarzają się dosyć często.
Źródło: eia