Ministerstwo Energii zaktualizowało swoje szacunki dotyczące rozwoju mikroinstalacji w Polsce. To, że ich liczba dynamicznie rośnie, już chyba nikogo nie dziwi. Tylko we wrześniu tego roku instalowano po 2 MW dziennie. Analiza rynku i wyciągnięte z niej wnioski wykazały, że do końca 2019 roku w polskich sieciach będzie prawdopodobnie ponad 800 MW. Jednym z czynników, dzięki którym polska fotowoltaika ostatnio tak mocno się rozwija, jest program Mój Prąd.

Polski rynek PV

Na koniec 2018 r. w Polsce funkcjonowało 54 214 mikroinstalacji o łącznej mocy 343 MW. Takie wartości stanowiły wzrost o 235% względem końca 2016 r.

Po trzech kwartałach 2019 r. funkcjonuje 106 117 mikroinstalacji, czyli prawie dwa razy więcej niż na koniec 2018! Ich łączna moc wynosiła 685 MW, czyli dwa razy więcej! Skala wzrostu mikroinstalacji pozwala Ministerstwu Energii przewidywać, że na koniec 2019 r. moc zainstalowana w samych mikroinstalacjach osiągnie przeszło 800 MW. Warto przypomnieć, że według stanu na 1.10.2019r, moc zainstalowana z PV przekroczyła 1 GW i według PSEW wynosiła 1007,2 MW, a tylko we wrześniu instalowano po 2 MW dziennie.

źródło: ME

źródło: ME

Mój Prąd – impuls dla PV

Między innymi dzięki dotacji w Moim Prądzie, która może wynieść nawet 5 tysięcy złotych, fotowoltaika zyskała na popularności. Według stanu na 21.10.2019r, liczba złożonych wniosków wyniosła 3404, Ministerstwo zatwierdziło 2912 wnioski, a liczba wypłaconych dotacji osiągnęła 2461, na moc 13873,75 MW i kwotę przeszło 12 milionów złotych. Od wczoraj obowiązuje też duże ułatwienie dla wnioskodawców – możliwość składania e-wniosków!

e-wnionski w Moim Prądzie

Ruszyła nowa e-usługa umożliwiająca składanie wniosków do programu Mój Prąd online. Aby złożyć taki wniosek o dofinansowanie, potrzebny jest profil zaufany lub e-dowod oraz elektroniczne wersje niezbędnych dokumentów, które trzeba załączyć do wniosku. Oto, o jakie dokumenty chodzi:
• Kopia faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej, kopia faktury powinna być opatrzona adnotacją „Zgłoszono do Programu priorytetowego Mój Prąd”,
• Dowód zapłaty faktury/oświadczenie o dokonanej wpłacie,
• Zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej potwierdzające montaż licznika wraz z numerem Punktu Poboru Mocy, w którym go zainstalowano,
• Oświadczenie o samodzielnym montażu instalacji (tylko w przypadku gdy instalacja jest montowana samodzielnie, przy założeniu posiadania niezbędnych kwalifikacji).


Szczegóły – TUTAJ


Możliwość składania wniosków do programów Mój Prąd w formie elektronicznej na pewno zwiększy już i tak intensywne tempo składania wniosków. Czy przyspieszy też cały proces dotacyjny?

Źródło: ME, gov

 

Redakcja GLOBEnergia