Ponad tysiąc pomp ciepła w kolejce na listę ZUM! Warto poczekać

Zmiany w regulaminie programu Czyste Powietrze spowodowały, że lista Zielonych Urządzeń i Certyfikatów od 14 czerwca jest krótsza. Od tego dnia producenci i dystrybutorzy uzupełniają dokumenty związane z posiadanymi znakami jakości. Wszystko po to, by na tej liście ponownie się znaleźć. Ile urządzeń czeka na wpis?

Podziel się
- 1150 pomp ciepła czeka na wpis na listę ZUM. Część wniosków posiada nie tylko wymagane certyfikaty, ale też już komplet wymaganych badań
- Około czterech tysięcy urządzeń zostało zawieszone w ramach listy ZUM celem uzupełnienia posiadanych certyfikatów jakości.
- Obecnie nowe źródło ciepła w ramach programu Czyste Powietrze można wybierać spośród około 300 urządzeń.
- Uspokajamy - cała sytuacja wynika z tego, że przed 14 czerwca producenci i dystrybutorzy nie mogli uzupełnić dokumentów związanych z posiadanymi certyfikatami.
Lista Zielonych Urządzeń i Certyfikatów ma być gwarancją, że fundusze z programu Czyste Powietrze będą przeznaczone jedynie na sprawdzone urządzenia wysokiej jakości. Od ostatniego piątku (14 czerwca) można otrzymać dofinansowanie na zakup nowego źródła ciepła z programu Czyste Powietrze, tylko jeśli zdecydujemy się na urządzenie grzewcze wybrane z listy ZUM. Docelowo mają się na niej znaleźć tylko urządzenia, które pozytywnie przeszły badania w jednym z akredytowanych laboratoriów na terenie UE lub EFTA. Te urządzenia są obecnie na liście.
Od 14 czerwca do końca roku można jednak ubiegać się o czasowy wpis na listę ZUM na podstawie europejskiego znaku jakości EHPA Q, HP Keymark lub Eurovent. To czas dla producentów na wykonanie odpowiednich badań. Mają na to pół roku – od 1 stycznia 2025 roku europejskie znaki jakości nie będą miały znaczenia przy wpisie na listę ZUM.
Kolejka po wpis
Z tego powodu na wpis na listę czeka ponad tysiąc pomp ciepła, których producenci nie zdążyli przebadać do 14 czerwca.
„Obecnie na liście ZUM znajduje się ponad 300 urządzeń (stan na 18 czerwca br.). (...) producenci/importerzy/dystrybutorzy mogą edytować wpisy, uzupełniać dokumenty i przesyłać do ponownej weryfikacji. Pomp ciepła o statucie „zawieszona” jest obecnie około 4 tysięcy” – informuje nas NFOŚiGW.
Już 14 czerwca, gdy tylko stało się to możliwe, złożono wnioski o wpis na listę na podstawie europejskiego znaku jakości. Jak wiemy od NFOŚiGW, eksperci IOŚ-PIB są w trakcie weryfikacji wniosków.
„W sumie na weryfikację wniosków złożonych od 14 czerwca br. oczekuje ok. 1150 (stan na 17 czerwca br., godz. 16:00). Większość wniosków zgłaszanych jest na podstawie znaków jakości, ale część z nich, to wnioski zawierające komplet wymaganych badań. Oczekują one jednak w „jednej kolejce” na weryfikację, więc trudno określić dokładne liczby. Wnioski weryfikowane są zgodnie z kolejnością zgłoszeń” – podaje NFOŚiGW.
Audyt na pompę ciepła obowiązkowy
Według nowych zasad programu Czyste Powietrze, oprócz obowiązku wybrania nowego źródła ciepła z urządzeń wpisanych na listę ZUM, pojawił się również nowy zapis. Jeśli chcemy zdecydować się na pompę ciepła, inwestycję musimy poprzedzić audytem energetycznym, który wskaże najlepsze dla budynku źródło ciepła, a także działania, jakie należy podjąć, żeby polepszyć charakterystykę energetyczną budynku. Na ten cel też można pozyskać środki z programu – do 1200 zł.