Od kilku lat redakcja GLOBenergia organizuje cykl spotkań z przedstawicielami samorządów, włączając w to spółki komunalne i przedsiębiorstwa zarządzające infrastrukturą gminną. “Energia w Gminie” to nie tylko seminaria, możliwość indywidualnych konsultacji, ale przede wszystkim wiedza i doświadczenie jakim dzielą się partnerzy naszego przedsięwzięcia.

Opierając się na tym doświadczeniu, postanowiliśmy stworzyć poradnik samorządowy “Energia w Gminie”, który w kompleksowy sposób zbierze i przedstawi wszystkie najbardziej istotne kwestie związane z efektywnym zarządzaniem energią w samorządach.

Co znajduje się w poradniku?

W Poradniku samorządowym “Energia w Gminie” została przedstawiona specyfika inwestycji samorządowych, w oparciu o budynki istniejące i modernizowane. W szczegółowy sposób został omówiony potencjał do generowania oszczędności, a także możliwości ich wykorzystywania do spłacania inwestycji.

W dążeniu do gospodarki niskoemisyjnej przeszkadzają funkcjonujące w Polsce przestarzałe systemy grzewcze. To one, obok transportu, są powodem powstawania niskiej emisji, która tak bardzo szkodzi zdrowiu człowieka. W poradniku, omówiliśmy jakie są jej źródła, skutki oraz sposoby eliminacji. Jednym z nich jest przeprowadzenie termomodernizacji, na której skutek wpływają zastosowane materiały i systemy ociepleń, które opisaliśmy. W walce z niską emisją pomaga także przejście na elektromobilność, dlatego w poradniku zostały omówione zalety elektrycznej komunikacji zbiorowej i indywidualnej, ustawa o elektromobilności oraz rozwój możliwości ładowania pojazdów elektrycznych.

To co zmusza instytucje do walki ze smogiem, to nie tylko sama świadomość pogarszania się stanu środowiska. To także wymagania prawne, które określają standardy energetyczne budynków i urządzeń. Poradnik zawiera opis obowiązujących wymagań, a w szczególności Warunki Techniczne, klasy urządzeń grzewczych oraz potrzebę powstania ustawy o cieple z OZE. Technologią niskoemisyjną, która została szeroko omówiona w kontekście walki ze smogiem są pompy ciepła.

W ostatnim czasie, w Polsce bardzo wzrosło zainteresowanie fotowoltaiką. Między 2018 a 2019 rokiem, branża odnotowała czterokrotne wzrosty sprzedaży i mocy zainstalowanej. W poradniku znajduje się przewodnik inwestora samorządowego, wraz z przeglądem urządzeń i opisem procesu inwestycyjnego.

We wsparciu inwestycji efektywnego zarządzania energią w gminie, mogą pomóc dofinansowania pochodzące ze środków krajowych lub zagranicznych. W poradniku zostały zawarte dostępne programy wsparcia przeznaczone dla różnych inwestorów.

Na koniec zebraliśmy argumenty dla decydentów, inwestorów i zarządców, które mogą zostać wykorzystane w rozmowach o efektywności energetycznej z pracownikami i mieszkańcami.

Jak pobrać poradnik samorządowy “Energia w Gminie”?

Poradnik samorządowy “Energia w Gminie”, jest dostępny do bezpłatnego pobrania w formacie PDF:

  • Aby pobrać poradnik należy wejść TUTAJ
  • Po wypełnieniu krótkiej ankiety otrzymacie Państwo link do pobrania poradnika.

Zapraszamy do lektury!

 

Redakcja GLOBEnergia