PORT PC domaga się merytorycznej debaty i zgodności Czystego Powietrza z regulacjami unijnymi

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) opublikowała dziś (2 kwietnia) list otwarty adresowany do Wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Bosaka. Dokument stanowi reakcję na konferencję dotyczącą programu Czyste Powietrze, która odbyła się 31 marca w gmachu Sejmu pod patronatem wicemarszałka. Organizacja wyraziła zaniepokojenie brakiem równowagi i rzetelności w prowadzonej dyskusji.

Podziel się
Kogo nie dopuszczono do rozmów podczas konferencji w sejmie? Mowa o 80% branży
W piśmie PORT PC zwraca uwagę, że żadna z czołowych organizacji reprezentujących branżę pomp ciepła – w tym sama PORT PC – nie została zaproszona do udziału w debacie. A to właśnie jej członkowie odpowiadają za przeważającą część sprzedaży tej technologii w Polsce – ponad 80% udziału w rynku. Tymczasem kluczowy głos podczas wydarzenia należał do IGU OZE – organizacji, która według PORT PC reprezentuje jedynie około 3% rynku. Jej postulaty są, zdaniem przedstawicieli branży, sprzeczne zarówno z prawem unijnym, jak i z ideą sprawiedliwej transformacji energetycznej, a ich realizacja faworyzuje rozwój instalacji opartych na biomasie.
“Jesteśmy gotowi do dialogu” – PORT PC z ważnymi słowami do wicemarszałka
PORT PC, doceniając zaangażowanie Wicemarszałka Krzysztofa Bosaka w kwestie związane z programem Czyste Powietrze, w szczególności apeluje do niego o:
- Pilną weryfikację listy Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM) pod kątem zgodności z europejską bazą EPREL – wymaganą przez prawo UE.
- Przywrócenie pomp ciepła z europejskimi certyfikatami jakości (takimi jak HP Keymark, Eurovent czy EHPA-Q) na listę urządzeń objętych wsparciem w programie Czyste Powietrze.
- Zakończenie promowania mniej efektywnych urządzeń grzewczych, które nie spełniają podstawowych standardów unijnych, a których masowe pojawienie się na liście ZUM może narażać konsumentów na bardzo wysokie koszty ogrzewania, prowadząc jednocześnie do nieefektywnego wykorzystania środków publicznych.
– Z wielkim niepokojem obserwujemy, jak z programu mającego służyć transformacji energetycznej i poprawie jakości powietrza eliminuje się rozwiązania uznane w całej Europie za priorytetowe, a promuje się urządzenia mniej efektywne, często poza jakąkolwiek kontrolą jakości – mówi Paweł Lachman, prezes PORT PC.
PORT PC zapowiada gotowość do spotkania z Wicemarszałkiem Bosakiem i przedstawienia pełnej analizy problemów związanych z funkcjonowaniem listy ZUM i programem Czyste Powietrze. – Jesteśmy gotowi do konstruktywnego dialogu, ale musi on opierać się na faktach, danych i obowiązujących regulacjach, a nie na działaniach lobbystycznych niszowych grup rynkowych – podsumowuje Lachman.
Źródło: PORT PC