Każdy szczęśliwy posiadacz domu wcześniej czy później zostaje postawiony przed wyborem systemu ogrzewania. Coraz częściej z uwagi na pośpiech i wygodę inwestorzy decydują się na rozwiązania, których obsługa ograniczona jest do minimum.

 
Wielu z nich w tej sytuacji decyduje się na kotły gazowe, uzależniając sezonowe koszty ogrzewania od wahań cen gazu na rynku. Tymczasem te same oczekiwania w wielu przypadkach mogłyby spełnić pompy ciepła, które zwłaszcza w odniesieniu do budynków nowych mogą zapewnić ich wysoką klasę energooszczędności.
 
Pompy ciepła zdominowały już rynki grzewcze naszych zachodnich sąsiadów. W Polsce świadomość na temat korzyści oraz technicznych i praktycznych uwarunkowań tej technologii grzewczej wciąż jeszcze jest bardzo mała. Z myślą o jej podniesieniu Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) wydała broszurę „Poradnik inwestora, Energia geotermalna i pompy ciepła – Informacje i porady dla początkujących” dla której pierwowzorem była publikacja niemieckiego stowarzyszenia pomp ciepła BWP.
 
Poradnik skierowany jest do osób zainteresowanych nabyciem gruntowej pompy ciepła, czytelnik znajdzie w nim podstawową wiedzę na temat geotermii płytkiej oraz ważne informacja na tematy związane z projektem, pozwoleniami i ubezpieczeniem instalacji. Broszura zawiera rzetelne informacje i pomaga w podjęciu decyzji o wyborze systemu ogrzewania, jest pomocna również na etapie planowania i realizacji inwestycji. 
 
O tym, że nie jest to jedna z wielu broszur reklamowych, świadczyć może opinia dr inż. Mariana Rubika, Przewodniczącego KT 319 Polskiego Komitetu Normalizacyjnego ds. Ciepłownictwa i Ogrzewnictwa:  „W przewodniku, w prosty i przejrzysty sposób, wyjaśniono zasadę działania gruntowych pomp ciepła i wpływ właściwości gruntu oraz parametrów eksploatacyjnych na wartość wskaźników energetycznych instalacji z pompami ciepła. Ponadto podano informacje dotyczące kosztów i dofinansowania z pompami ciepła, a także wymaganych pozwoleń i certyfikatów. Kilka interesujących odpowiedzi na często pojawiające się pytania dotyczące instalacji z pompami ciepła znajdzie Czytelnik w „Liście kontrolnej” stanowiącej rozdział przewodnika.”
 
Poradnik inwestora jest pierwszym tego typu opracowaniem wydanym przez PORT PC. W planach stowarzyszenia są już kolejne cztery  poradniki o pompach ciepła (dotyczące ograniczenia głośności pomp ciepła, pomp ciepła do c.w.u., współpracy pomp ciepła z fotowoltaiką oraz poradnik pompy ciepła hybrydowe).

POBIERZ PORADNIK INWESTORA – tutaj

Źródło: PORT PC