PORT PC: zarówno znaki jakości, jak i badania powinny uprawniać do wpisu na listę ZUM
Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze obecnie można otrzymać tylko na urządzenia i materiały z listy ZUM. Pompy ciepła mogą zostać wpisane na listę na podstawie europejskich znaków jakości, ale tylko czasowo. Może jednak powinno tak zostać na stałe?
Podziel się
- Lista ZUM to spis zielonych urządzeń i materiałów, na które możliwe jest pozyskanie dotacji z programu Czyste Powietrze.
- Do tej pory była tylko niezobowiązującą wskazówką,w programie Czyste Powietrze od 14 czerwca nie można dotować urządzeń spoza listy ZUM.
- Europejskie znaki jakości nie są traktowane równorzędnie do akredytowanych badań przy wpisie na listę. Wpis na ich podstawie będzie ważny tylko do końca roku. Branża uważa, że to błąd. Dlaczego?
Do końca roku na listę Zielonych Urządzeń i Materiałów pompy ciepła mogą zostać wpisane na podstawie znaków jakości HP Keymark, EHPA Q i Eurovent. Od początku stycznia na liście ZUM mają pozostać tylko te urządzenia, których parametry potwierdzają badania w jednym z akredytowanych laboratoriów na terenie UE lub EFTA. Czy takie zagranie jest dobrym pomysłem i czy gwarantuje inwestorom możliwość swobodnego wyboru, jakość i przystępną cenę? O tym na konferencji prasowej 26 czerwca mówili przedstawiciele Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG) oraz APPLiA Związek producentów AGD i HVAC.
Europejskie znaki jakości
Europejskie znaki jakości HP Keymark, EHPA Q i Eurovent są szanowanymi europejskimi wyznacznikami sprawdzonych pomp ciepła. Urządzenia mogące pochwalić się tymi znakami są objęte m. in. niemieckim programem BAFA, który w zakresie wsparcia termomodernizacji źródeł ciepła w Europie często przywoływany jest jako wzór. W polskim programie Czyste Powietrze obecnie mogą być dotowane pompy ciepła posiadające jeden z wymienionych znaków jakości. Jednak już za pół roku – od 1 stycznia 2025 założenia regulaminu programu przewidują wykreślenie z listy urządzeń dopuszczonych do dofinansowania (lista ZUM) te pompy ciepła, które wprawdzie posiadają europejski znak jakości, ale nie zdążą wykonać dodatkowych badań w akredytowanych laboratoriach.
Skąd taka decyzja?
Jak usłyszeliśmy podczas konferencji prasowej – decyzja taka miała została podjęta pomimo tego, że organizacje zrzeszające większość uczestników rynku urządzeń grzewczych (jak PORT PC i SPIUG) od początku wspierały rozwiązanie, które umożliwiałoby trwały wpis na listę ZUM na podstawie trzech wymienionych znaków jakości lub badań wykonanych w jednym ze wskazanych niezależnych laboratoriów.
Lista ZUM ma zapewnić, że publiczne pieniądze (z programu Czyste Powietrze) będą wydawane na sprawdzone, przebadane i godne zaufania urządzenia wysokiej jakości. Takie właśnie są pompy ciepła ze znakiem HP Keymark, Eurovent i EHPA Q, które są całkowicie zgodne z europejskimi normami EN 14825 i EN 14511. Potwierdziła to kwerenda dotycząca znaku jakości HP Keymark, wykonana w kwietniu przez PORT PC, która jednoznacznie potwierdziła, że nie ma wątpliwości względem wiarygodności znaku.
PORT PC, SPIUG oraz APPLiA jednoznacznie wskazują, że kluczowe dla zapewnienia wysokiej jakości dotowanych urządzeń, konkurencyjnych cen i szerokiej dostępności pomp ciepła jest umożliwienie ich wprowadzenia na listę ZUM również na podstawie europejskiego znaku jakości (HP Keymark, EHPA Q lub Eurovent). Taka możliwość powinna zostać wprowadzona na stałe i być alternatywą dla badań przeprowadzanych w akredytowanym laboratorium w UE lub EFTA.