Portugalia wprowadziła obostrzenia dla użytkowników klimatyzacji

Władze Portugalii zatwierdziły we wrześniu plan oszczędzania energii elektrycznej do końca 2023 roku. Rząd wydał zalecenia ograniczające konsumpcję energii, nawet poprzez ograniczenie dekoracji świątecznych tej zimy. Obostrzenia objęły też użytkowników klimatyzacji, szczególnie popularnej w tym kraju zlokalizowanym na Półwyspie Iberyjskim.

Zdjęcie autora: Patrycja Rapacka
Zdjęcie autora: Patrycja Rapacka

Patrycja Rapacka

Analityk i redaktor w GLOBENERGIA. Transformacja energetyczna, OZE, offshore wind, atom

Podziel się

Nowa strategia przedstawiona w kryzysie energetycznym pozwoli na osiągnięcie wyznaczonego przez Brukselę celu 15 proc. redukcji zużycia gazu. Eksperci wskazują, że Portugalia nie może wiele zdziałać za sprawą małej liczby połączeń energetycznych (np. rurociągów) z Europą. Portugalia zużywa rocznie około 5 mln metrów sześciennych gazu ziemnego. Producenci energii elektrycznej zużywają ponad 45 proc., przemysł około 45 proc., a gospodarstwa domowe mniej niż 10 proc. “błękitnego paliwa”.

Pomijając gaz wykorzystywany przez wytwórców energii, zużycie gazu w Portugalii spadło w tym roku o 20 proc. Rząd liczy, że prawie 50 proc. wzrost mocy w elektrowniach słonecznych zastąpi całkowite zużycie gazu

informuje agencja Reuters

Portugalia zatwierdziła środki, które obejmują wyłączanie oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego w miejscach publicznych, centrach handlowych i sklepach od określonych godzin, kiedy są one zamknięte. Zaleca też ograniczenie oświetlenia dekoracyjnego w sezonach świątecznych i po północy. Na co dzień wszyscy powinni wykorzystywać światło naturalne tam, gdzie jest możliwe - przekonywał rząd. Pracodawcom zalecono rozważenie wdrożenia pracy zdalnej tam, gdzie jest to możliwe.

Rząd przewidział też limity temperatury dla osób korzystających z klimatyzacji i instalacji grzewczych. Rządowy Plan Oszczędności Energii 2022-2023 dąży do utrzymania temperatury urządzeń klimatyzacyjnych do maksymalnie 18°C w zimie i minimum 25°C w lecie.

Zalecenia dotyczące klimatyzacji

Klimatyzacje mają być wyłączone w nieużytkowanych pomieszczeniach, a okna i drzwi zlokalizowane od strony ulic mają być cały czas zamknięte. W ten sposób można zapobiec ucieczce wyprodukowanego w pomieszczeniu ciepła. 

Obostrzenia w zakresie klimatyzacji obejmują też firmy i przemysł. Rząd zaleca regulację temperatur w chłodniach komercyjnych i przemysłowych zgodnie z poziomami bezpieczeństwa żywności. Zalecane jest też osłanianie chłodni za pomocą kurtyn lub montowanie szklanych ścianek lub drzwi tak, by zimno nie uciekało do nagrzanych pomieszczeń. Przykładowo, otwarte chłodnie są często spotykane w marketach, jednak coraz częściej są zamieniane na chłodnie z drzwiami. 

Rząd podkreślił, że większość środków to zalecenia. Plan będzie jednak monitorowany i z czasem może przekształcić się w środki obowiązkowe.

Jak na razie Polska nie wprowadziła podobnych planów oszczędności, w szczególności dla klimatyzacji. Rząd poinformował, że administracja rządowa i samorządowa jest zobowiązana do zmniejszenia zużycia prądu o 10 proc. od 1 października 2022 roku. 

Źródło: Cooling Post/Reuters