Portugalia z rekordowym udziałem OZE w generacji prądu!
Kolejny europejski kraj udowadnia, że można przekroczyć barierę 50% udziału OZE w generacji energii elektrycznej. W tym roku Portugalia dobrze wykorzystała warunki pogodowe i udowodniła, że obecne cele transformacji energetycznej jak najbardziej da się osiągnąć.
Podziel się
- W 2023 r. portugalczycy aż 61% energii elektrycznej wygenerowali z OZE.
- Najwięcej udało się im osiągnąć dzięki sektorowi energetyki wiatrowej - 25% generacji z OZE.
- Rok wcześniej, w 2022 r. z OZE wygenerowali 49% energii elektrycznej. Tym samym w 2023 r. złamali barierę 50%.
Dogodne warunki?
Połączenie ulewnych deszczy, silnego wiatru i upalnego słońca może zagwarantować prawdziwą klęskę. I tak właśnie było w przypadku portugalskiego OZE. Tyle że wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z klęską urodzaju. Aż 61% energii elektrycznej wykorzystanej w 2023 r. w Portugalii pochodziło z OZE. Rok wcześniej z czystych źródeł udało się im wygenerować “tylko” 49% zużytego prądu. To ważne osiągnięcie na drodze portugalskiej energetyki odnawialnej. Kraj ten już teraz osiąga jedne z najwyższych wskaźników udziału OZE pośród europejskich miksów energetycznych. Mimo to do końca dekady planują zwiększyć ten udział do 85%!
To już 20 lat zmian w portugalskiej energetyce!
Zgodnie z danymi udostępnionymi przez tamtejszego operatora sieci REN to energetyka wiatrowa napędza portugalski miks OZE. W ubiegłym roku energia z wiatru odpowiadała za jedną czwartą całkowitej produkcji energii elektrycznej w tym kraju, podczas gdy energetyka wodna dostarczyła 23%, energia słoneczna 7% i biomasa 6%. W zeszłym miesiącu na szczycie klimatycznym COP28 w Dubaju ponad 100 krajów zgodziło się na potrojenie mocy wytwórczych z OZE do 2030 r. To ważne i ciężkie do wykonania zobowiązanie. Oprócz Portugali dobre tempo transformacji energetycznej pokazali ostatnio również Niemcy.
- Zobacz również: Nasi zachodni sąsiedzi z OZE wygenerowali ponad 50% energii elektrycznej w ubiegłym roku.
Portugalia dzięki takim statystykom znalazła się w TOP3 pośród największych europejskich graczy OZE. Nie zawsze było tak zielono. Jeszcze w 2000 r. 85% energii zużywanej w Portugali pochodziło z importu. Dopiero w 2021 r. zamknięto ostatnią elektrownię węglową i rozbudowano sektor OZE, aby wypełnić powstałą lukę.
Od momentu inwazji na Ukrainę w ramach solidarności w postaci sankcji wiele europejskich krajów straciło głównego dostawcę gazu - Rosję. Najszybszym sposobem na odnalezienie się w nowej rzeczywistości było ograniczenie zużycia tego surowca. Portugali oszczędzanie udało się dosyć dobrze. Od 2022 r. kraj ograniczył zużycie gazu ziemnego o 21% względem 2022 r. Co więcej aż 95% importowanego gazu trafia do kraju w postaci LNG przez port morski Sines. Pozostałe 5% odbierane jest poprzez połączenie międzysystemowe z sąsiednią Hiszpanią.
Źródła: Ember, REN, Reuters.