Konkurencja w zaopatrzeniu światowego rynku fotowoltaicznego przyspiesza.  Producenci europejscy bronią się przed importem, a eksporterzy z Chin walczą o dostęp do ważnych rynków światowych. W październiku 2012 roku, USA nałożyło wysokie cła ochronne na import paneli fotowoltaicznych z Chin. Kolej przyszła na przemysł europejski.  We wrześniu i listopadzie 2012, ruszyły unijne postępowania anty-dumpingowe i anty-subsydyjne przeciwko importowi paneli, ogniw i plytek z Chin.  W marcu b.r. Komisja Europejska zarządziła rejestrację importu fotowoltaicznego z Chin, co może oznaczać zbliżające się cła tymczasowe. W lutym br. ruszyło kolejne postępowanie; tym razem, na szkło solarne.  Również w Indiach, w listopadzie 2012, ruszyło postępowanie przeciwko importowi z Chin.  

Ponadto, postępowania ochronne rozrastają się poza sektor fotowoltaiki i przenoszą na inne sfery energii odnawialnej: w USA już są cła na elementy wiatraków z Chin, UE prowadzi szereg postępowań na import biopaliw, a widać w UE wzrost importu kolektorów z Chin.

Aby wyjaśnić na czym polegają te postępowania, jak je uruchomić, kto je prowadzi, jak w nich uczestniczyć, czego się można po nich spodziewać, jak podejmowane są decyzje, a także co jeszcze dzieje się w polityce handlowej, co może mieć wpływ na polski sektor energii odnawialnej, zaprosiliśmy do udziału w VI Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej www.solarforum.ieo.pl  Mec. Tomasza Włostowskiego, partnera zarządzającego brukselskiej kancelarii EUTRADEDEFENCE.
Rejestracja udziału w Forum trwa do 7 maja.

Źródło: IEO