Potężne środki na modernizację sieci przesyłowej!

Ogromne pieniądze na modernizację sieci elektroenergetycznych - środki z Unii Europejskiej trafią do PGE Dystrybucja i Energa Operator.

W MKiŚ podpisano pierwsze umowy na unijne dofinansowanie modernizacji sieci energetycznych.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Ogromne pieniądze na modernizację sieci elektroenergetycznych - środki z Unii Europejskiej trafią do PGE Dystrybucja i Energa Operator.

Podziel się

  • Modernizacja sieci elektroenergetycznych w końcu ruszy z pełną mocą?
  • Potężne pieniądze na modernizację sieci. Mowa tu o miliardach złotych.
  • Ostatnio spółki PGE Dystrybucja i Energia Operator podpisały umowy na unijne dotacje.

Na konferencji prasowej szefowa resortu klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska, ogłosiła podpisanie pierwszych umów na modernizację polskich sieci elektroenergetycznych. Umowy te opiewają na kwotę rzędu 220 milionów złotych. To symboliczny początek wielkich inwestycji mających na celu zwiększenie elastyczności sieci w Polsce w najbliższych latach. Umowy podpisano z PGE Dystrybucja oraz Energa Operator. Ogólny budżet na ten cel wynoszącego około 70 miliardów złotych.

Minister podkreśliła, że rozpoczyna się oczekiwany proces modernizacji sieci elektroenergetycznych, który obejmuje ich elastyczność oraz implementację inteligentnych rozwiązań. Te działania mają na celu zmniejszenie kosztów związanych z bilansowaniem sieci. Hennig-Kloska zwróciła uwagę na wyzwania związane z integracją źródeł energii odnawialnej, w tym energii słonecznej, do sieci. Wskazała na problemy zgromadzone w polskich sieciach w wyniku wzrostu liczby instalacji OZE.

"I żeby ten węzeł gordyjski rozwiązać musimy zrobić szereg inwestycji. Dzisiejsze umowy to początek wielkiej modernizacji sieci elektroenergetycznych, którą w najbliższych latach będziemy realizować" - dodała szefowa MKiŚ.

Paulina Hennig-Kloska przekazała, że w najbliższych latach Polska będzie miała do dyspozycji około 15 miliardów złotych z samej puli dotacji europejskich oraz imponującą kwotę 70 miliardów złotych z Krajowego Planu Odbudowy.

Co na to operatorzy sieci dystrybucyjnych?

Według prezesa PGE Dariusza Marca sieci dystrybucyjne stanowią kluczowy element w procesie transformacji energetycznej, sprawiając, że przesyłanie energii elektrycznej może być bardziej inteligentne, elastyczne i dostosowane do dynamicznie zmieniającego się krajobrazu energetycznego. Podkreślił również, że PGE jest w trakcie przygotowywania kolejnych umów o wartości przekraczającej 100 milionów złotych. Marzec podkreślił, że w ciągu ostatniego roku firma zainwestowała ponad 4 miliardy złotych w rozwój sieci dystrybucyjnych, co jednoznacznie ilustruje skalę przedstawianych wyzwań. Dodatkowo prezes zapowiedział kontynuację wysokich inwestycji na poziomie przekraczającym 4 miliardy złotych rocznie również w przyszłości. Podkreślił, że dzięki umowom podpisanym w dniu 15 maja, PGE będzie mogło zmodernizować ponad 70 km sieci dystrybucyjnych i 11 stacji elektroenergetycznych.

Z kolei wiceprezes Energa-Operator – Marek Kasicki podkreślił, że środowe umowy to kropla w morzu potrzeb.

"Nasze potrzeby inwestycyjne roczne sięgają kwot kilku miliardów złotych, najbliższe lata to są kwoty 15 miliardów złotych. Transformacja energetyczna to są inwestycje, a inwestycje potrzebują kapitału, najlepiej jak najtańszego, najlepiej bezzwrotnego, by nasi odbiorcy mniej odczuwali nakłady inwestycyjne, które są niezbędne, byśmy mogli bilansować się, przyłączać OZE" - powiedział Kasicki.

Potężne finanse na modernizację

Dodatkowo prezes zaznaczył, że Energa Operator może pozyskać w nowej perspektywie finansowej UE jeszcze 1,4 miliarda złotych, z czego ocenione ma już projekty za 0,5 miliarda złotych, a CAPEX spółki na 2024 roku to jest prawie 2,9 miliarda złotych. Poinformował też, że jego spółka przyłącza rocznie ok. 60-70 tys. odbiorców do sieci dystrybucyjnej.

Ponadto spółki PGE Dystrybucja i Energa Operator podpisały umowy w Ministerstwie Klimatu i Środowiska na rozbudowę i modernizację infrastruktury elektroenergetycznej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Te umowy obejmują trzy projekty rozwijające inteligentne sieci elektroenergetyczne, m.in. w celu zwiększenia możliwości przyłączania odnawialnych źródeł energii. Całkowity koszt tych projektów przekracza 220 milionów złotych, z czego ponad 145 milionów złotych pochodzi z dofinansowania unijnego.

Według informacji prasowej resortu funduszy dwa projekty o łącznej wartości około 150 milionów złotych o dofinansowaniu unijnym około 92 miliony złotych przypadły na PGE Dystrybucja, a jeden projekt o wartości ponad 70 milionów złotych i dofinansowaniu UE w 53 miliony złotych na Energa Operator. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowało, że drugi nabór w ramach programu dotyczącego dystrybucji energii, z budżetem w wysokości 160 milionów złotych, trwa do 10 czerwca. Całkowity budżet programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027, przeznaczony na projekty związane z transformacją energetyczną, wynosi 2,65 miliarda euro. 

Źródło: PAP.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia