Potrzeba 2000 GW morskiej energetyki wiatrowej, by ograniczyć wzrost temperatury do 1,5°C!

Działania na rzecz ograniczenia globalnego ocieplenia wiążą się z koniecznością wykorzystania potencjału oceanów i mórz. Energetyka morska to przede wszystkim energetyka wiatrowa offshore, jak i ciągle raczkująca energetyka falowa i pływowa. Głównymi beneficjentami tego sektora energetyki były, są i będą terytoria przybrzeżne i regiony wyspiarskie. Niemniej, aby te cele zostały zrealizowane niezbędne jest określenie ramowego planu wspomagającego wdrażanie rozwiązań na obszarach oceanicznych.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Międzynarodowe działania na rzecz oceanów

W kwietniu bieżącego roku odbyła się VII Konferencja „Our Ocean”, na której powzięto zobowiązania w związku z rozwojem sektora niebieskiej energii, do której zalicza się energetyka wiatrowa offshore, a także pozostałe rozwiązania, takie jak energetyka falowa i pływowa. W zapisach konferencji uwzględniono aspekt środowiskowy, który najbardziej dotyka kraje wyspiarskie - podnoszący się poziom oceanów. O postanowieniach konferencji pisaliśmy TUTAJ.

Tym razem w wirtualnym spotkaniu na rzecz oceanów wzięło udział 57 uczestników z 32 państw członkowskich i państw akcesyjnych, a także przedstawiciele przemysłu i organizacji międzynarodowych, w tym Global Wind Energy Council (GWEC) i Ocean Energy Europe. E-konferencja zorganizowana była wspólnie przez Tonga i Włochy. Podkreśla to wsparcie dla krajów rozwijających się, które płynie z państw rozwiniętych. Celem spotkania było podzielenie się najlepszymi rozwiązaniami w celu przyspieszenia globalnej implementacji morskich odnawialnych źródeł energii.

Potrzeba dynamicznego rozwoju!

Według szacunków IRENA, aby utrzymać cel ograniczenia globalnej temperatury do 1,5°C i osiągnięcia zerowych emisji netto do 2050 r. należy zainstalować 2000 GW mocy morskiej energetyki wiatrowej. Przekłada się to na ponad 70 GW średnio instalowanych co roku. To niezwykle ambitne założenie, wymagające zdecydowanych działań, gdyż ta energia jest dostępna - trzeba ją tylko przekształcić.

Światowy potencjał w morskich OZE

Obecnie w globalnym miksie energetycznymi spośród źródeł OZE dominują turbiny wiatrowe onshore i fotowoltaika oraz energetyka wodna. Dysponujemy jednak danymi, które potwierdzają, że morska energetyka odnawialna ma ogromny niewykorzystany potencjał, który przy odpowiednim wykorzystaniu może napędzać globalną transformację energetyczną. O globalnym potencjale energetyki morskiej pisaliśmy TUTAJ.

Działania skupione wokół energetyki wiatrowej

Dorothea Damkjaer, główna doradczyni ds. zielonej dyplomacji i klimatu, przedstawiła nową inicjatywę promującą współpracę w zakresie rozwoju energetyki wiatrowej offshore: The Global Offshore Wind Alliance (GOWA). To komplementarna inicjatywa, założona przez Danię, IRENA i GWEC. Ma ona za zadanie stworzyć globalny mechanizm napędzający inwestycje wykorzystujące morską energetykę wiatrową. 

“GOWA zamierza odegrać znaczącą rolę w zwoływaniu rządów i przemysłu w celu rozwiązania problemów związanych z wdrażaniem morskich odnawialnych źródeł energii i dzieleniem się najlepszymi praktykami w celu pokonywania przeszkód. Kierunki pracy będą określane przez zainteresowanie członków i chęć współpracy.” - komentuje Damkjaer.

Jak dodaje Damkjaer, celem GOWA jest osiągnięcie całkowitej globalnej mocy morskiej energii wiatrowej na poziomie 380 GW do 2030 r.

Apel GOWA

Założyciele wezwali zainteresowanych członków IRENA do wykorzystania GOWA jako akceleratora rozwiązań w zakresie morskiej energii odnawialnej w różnych gałęziach gospodarki. Energetyka wiatrowa offshore dysponuje pewną przewagą nad innymi źródłami OZE. Jest to sektor cieszący się znaczną aprobatą polityczną jest energetyka wiatrowa offshore. Decydenci znacznie skracają czas udzielania zezwoleń i przyznawania dotacji dla morskich farm wiatrowych.

Członkowie spotkania na rzecz oceanów uznali za priorytet usprawnienie procesów wydawania pozwoleń dla morskiej energii wiatrowej oraz konstruowanie instrumentów zwiększania inwestycji w energię oceaniczną.

Źródło: irena.org

Zobacz również