W piątek rano, Piotr Woźny złożył rezygnację z pracy na stanowisku zastępcy prezesa zarządu NFOŚiGW. Decyzja ta jest o tyle niespodziewana, że właśnie teraz rusza w Polsce społeczna walka z zanieczyszczeniem powietrza, czyli materializuje się to, o czym Piotr Woźny mówił od wielu miesięcy i to za co był odpowiedzialny.

Stanowisko obejmował od początku czerwca 2018 roku. Miał być odpowiedzialny za program Czyste Powietrze, którego budżet wynosi ponad 130 mld zł. Po intensywnych miesiącach pracy nad uruchomieniem programu priorytetowego Czyste Powietrze i po połączeniu go z ulgą podatkową, przygoda Piotra Woźnego ze stanowiskiem zastępcy prezesa zarządu się kończy. Woźny poinformował o tym wpisem na Twitterze.

Nieoficjalnie udało nam się ustalić, że to właśnie Piotr Woźny złożył rezygnację ze stanowiska, a rozstanie odbyło się w pokojowej atmosferze. Jego następnym zadaniem i misją jest pomoc miastom zagrożonym smogiem. Mowa tu o miastach, z listy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Według niej 36 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej leży w Polsce.

O Piotrze Woźnym

Piotr Woźny, na mocy zarządzenia Prezesa Rady Ministrów, z dniem 16 marca 2018 roku zasiada na nowym stanowisku pomocniczym Prezesa Rady Ministrów – jest Pełnomocnikiem do spraw programu „Czyste Powietrze”.

Z polityką związany od 2000 roku, kiedy to obejmował stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Łączności. W latach 2015–2017 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Cyfryzacji. Na tę chwilę Piotr Woźny nie widnieje już w kierownictwie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Piotr Woźny to były wiceszef resortu przedsiębiorczości i technologii, który odwołany został z funkcji wiceministra 12 marca 2018. Wtedy też pracę straciło jeszcze 16 wiceministrów.
Ostatnie miesiące pracy Piotra Woźnego w NFOŚiGW zaangażowały go w kwestie związane z poprawą jakości powietrza oraz rozwojem technologii efektywnych energetycznie.

Miejmy nadzieję, że decyzja o rozstaniu z NFOŚiGW nie jest związana również z wycofaniem się z życia politycznego. Cały czas oficjalnie Piotr Woźny pozostaje Pełnomocnikiem do spraw programu „Czyste Powietrze”.

Anna Będkowska

Redaktor prowadzący GLOBEnergia