Powietrzne kolektory słoneczne

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Clipboard09

Przeglądając ofertę kolektorów słonecznych na rynku, można ulec złudzeniu, że kolektory mogą służyć tylko i wyłącznie do przygotowania ciepłej wody użytkowej, ogrzewania wody w basenie, ewentualnie do dogrzewania pomieszczeń w okresach przejściowych. Tymczasem, jeśli celem istnienia kolektora ma być obniżenie zapotrzebowania na ciepło do ogrzania budynku, znacznie lepszym wyjściem będzie kolektor powietrzny.

 
 
Kolektor powietrzny od cieczowego znacznie różni się konstrukcją. Można go w pewnym sensie porównać do kolektora płaskiego, bo jest również szczelną, płaską skrzynką z absorberem w środku. Różnica polega na tym, że do absorbera nie mocuje się rurek wymiennika ciepła, bo sama powierzchnia absorbera oddaje ciepło do opływającego ją powietrza. Niekiedy stosuje się różne rozwiązania zwiększające powierzchnię wymiany ciepła (żeberka, perforacje). Kolektor musi być idealnie szczelny, by nie było strat nagrzanego powietrza (…)

Clipboard10
Powietrzny kontra cieczowy 
Kolektor powietrzny pracuje przy znacznie niższych temperaturach, niż kolektor cieczowy. Do przygotowania ciepłej wody użytkowej potrzeba glikolu o temperaturze przynajmniej 40–50°C. Tymczasem do podniesienia temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu wystarczy powietrze o temperaturze 25°C, w odpowiedniej ilości. Oznacza to, że straty ciepła z kolektora powietrznego do otoczenia będą znacząco niższe, niż z kolektora cieczowego, co z kolei oznacza wyższą jego wydajność i wyższą sprawność. Z tego względu, to właśnie kolektory powietrzne wydają się lepiej nadawać do wspomagania ogrzewania budynku, niż kolektory cieczowe (…)
Cieczowy czy powietrzny?
Ze względu na to, że użycie kolektora powietrznego do przygotowania ciepłej wody użytkowej nie jest łatwe, nie należy traktować tych dwóch rodzajów kolektora jako alternatywy. Kolektory cieczowe świetnie nadają się do ogrzewania wody w sezonie letnim, kolektory powietrzne zaś w słoneczne zimowe dni dobrze sprawdzą się jako dodatkowe źródło ciepła, ograniczające zapotrzebowanie budynku na ciepło.

Krzysztof Lis
www.drewnozamiastbenzyny.pl